Multipl skleroz'lu hastalarda fiziksel aktivite düzeyinin yorgunluk, fonksiyonel kapasite, solunum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of physical activity level on fatigue, functional capacity, respiratory function and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 654971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Skleroz (MS)'lu bireyleri yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş sağlıklı bireylerle karşılaştırarak fiziksel aktivite düzeyinin yorgunluk, fonksiyonel kapasite, solunum ve yaşam kalitesine olan etkisi araştırmaktır. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında 40 MS tanılı birey ile benzer demografik özelliklere sahip 40 sağlıklı birey dâhil edildi. Fiziksel aktivite seviyesinin belirlenmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA); fonksiyonel kapasiteyi belirlemek için 6 dakika yürüme testi (6DYT), yorgunluk düzeyini belirlemek için Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ), yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form-36 (KF-36) ve solunum değerlendirmesi için Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) kullanıldı. Multipl Skleroz tanılı bireylerin yaş ortalaması 39,7 ± 9,22 ve sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 37,88 ± 11,7 yıl olup, MS'li bireylerin Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (EDSS) ortalaması 1,88 ± 1,35 idi. Her iki grupda 27 kadın ve 13 erkek katılımcıdan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the individuals with Multiple Sclerosis (MS) with age and gender matched healthy individuals and to investigate the effect of physical activity level on fatigue, functional capacity, respiration and quality of life. The study included 40 MS diagnosed individuals aged 18-60 and 40 healthy individuals with similar demographic characteristics. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the level of physical activity; The 6-minute walking test (6MWT) was used to determine functional capacity, the Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) was used to determine the level of fatigue, the Short Form-36 (SF-36) was used to evaluate the quality of life, and the Pulmonary Function Tests (PFT) was used for respiratory evaluation. The mean age of individuals diagnosed with MS was 39.7 ± 9.22 and the mean age of healthy individuals was 37.88 ± 11.7 years. The average of the Expanded Disability Status Scale (EDSS) of individuals with MS was 1.88 ± 1.35.