Farklı ölçü tekniklerinin ve dişeti yüksekliklerinin tek üye implantların ölçü doğruluğuna etkisi
The effect of different impression techniques and gingival height on the impression accuracy of single implants
  1. Tez No: 654972
  2. Yazar: VİLDAN ASLIYÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İmplant pozisyonunun çalışma modeline doğru aktarımı ve ideal restorasyon üretimi için doğru ölçü önemli bir adımdır. Bu in vitro çalışmada konvansiyonel ve dijital ölçülerin doğruluğunu karşılaştırmak ve dişeti yüksekliği, ölçü materyali, intraoral tarayıcının doğruluğa etkisini 3 boyutlu analiz yöntemi ile değerlendirmek amaçlanmıştır. Sağ alt 1.molar diş bölgesine 1 adet implant analoğu (Biohorizons, Birmingham 5.7 mm) farklı dişeti yüksekliklerinde (2-4-6 mm) olacak şekilde yerleştirilerek 3 ana model elde edilmiştir. Dijital ölçüler Trios 3 (3Shape, Kopenhag, Danimarka) ve Omnicam (CEREC, Sirona, Bensheim, Almanya) olmak üzere 2 farklı ağız içi tarayıcı kullanılarak; konvansiyonel ölçüler ise polivinil siloksan (Elite HD+, Zhermack SpA, İtalya) ve kondenzasyon silikonu (Zetaplus, Zhermack SpA, İtalya) olmak üzere 2 farklı ölçü materyali kulanılarak elde edilmiştir. Konvansiyonel ölçülerden elde edilen alçı modeller ve ana model SmartScan (Breuckmann, Meersburg, Germany) optik tarayıcısıyla taranarak dijitalize edilmiştir. Alınan ölçülerdeki implant analoğunun 3 boyutlu konumunun ana modele göre yer değiştirme miktarı 3 boyutlu analiz programı olan Rapidform (INUS Technology Inc., Seul, Güney Kore) tarafından ölçülmüştür. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 23 programı (Armonk, NY: IBM Corp.) kullanılmıştır. İkiden fazla grup arasında Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The accurate transfer of the implant position to the experimental model and the accurate impression is an important step in manufacturing ideal restoration. In this in vitro study, it was aimed to compare the accuracy of conventional and digital impressions and to evaluate the effect of gingival height, impression material, intraoral scanner type on accuracy by using 3D analysis method. An implant analogue (Biohorizons, Birmingham 5.7 mm) was placed in a acrylic resin model (Frasaco GmbH, Germany) in the right lower 1.molar tooth area at different gingival heights (2-4-6 mm) and this model was used as the master model. Digital impressions were made using 2 different intraoral scanners, Trios 3 (3Shape, Copenhagen, Denmark) and Omnicam (CEREC, Sirona, Bensheim, Germany); Conventional impressions were made using 2 different impression materials: polyvinylsiloxane (Elite HD+, Zhermack SpA, Italy) and condensation silicone (Zetaplus, Zhermack, Italy). Plaster models obtained from conventional impressions and the master model were digitalized by scanning with an optical scanner, SmartScan (Breuckmann, Meersburg, Germany). A total of 96 experimental models were obtained with 4 types of impression groups from 3 master models (n = 8). The deviation of the 3-dimensional position of the implant analog in the measurements made was compared to the main model by Rapidform, 3D analysis program (INUS Technology Inc., Seoul, South Korea). The median comparison was performed using the differences between the medians, by non-parametric Kruskal-Wallis and Mann-Whitney tests with a significance level of p < 0.05. When the deviation values were compared, no statistically significant difference was found between the Omnicam and Trios 3 intraoral scanners. When the impression accuracy was compared, there is a statistically significant difference between conventional impression materials. C type silicone impression material showed more deviation values than A type silicone impression material. A statistically significant difference was found between impression groups at different gingival heights. The highest deviation values were found in 6 mm deep and the least were found in 2 mm deep implants.