Parameter robustness analysis of system function reconstruction and a novel deblurring network for magnetic particle imaging
Sistem fonksiyonu geriçatımı için parametre gürbüzlük analizi ve manyetik parçacık görüntüleme için özgün bir netleştirme ağı
- Tez No: 654974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR, DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG) mükemmel hassasiyet, kontrast ve çözünürlük sağlayabilen yeni bir medikal görüntüleme yöntemidir. Süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıklarının doğrusal olmayan manyetiklenme tepkilerini kullanan MPG, bu nanoparçacıkların uzaysal dağılımını görüntülemektedir. MPG'de sistem fonksiyonu geriçatımı (SFG) ve x-uzayı geriçatımı olmak üzere iki farklı görüntü geriçatım yöntemi kullanılmaktadır. SFG için uzun süren kalibrasyon ölçümleri gerekmektedir ve farklı tarama parametreleri için bu ölçümlerin tekrarlanması gerekmektedir. Bu tezin ilk bölümünde SFG'de kalibrasyon ölçümleri ve görüntüleme sırasında uyumsuz parametrelerin kullanılmasının etkileri incelenmiştir. Sayısal benzetimlerle, farklı tarama parametreleri için oluş- turulmuş MPG sinyalleri kullanılarak görüntü geriçatımı gerçekleştirilmiş, ve parametre değişimlerinin SFG'de görüntü kalitesine etkisi incelenmiştir. SFG'nin aksine, standart x-uzayı geriçatımı için kalibrasyon ölçümleri gerekmemektedir, fakat sistemin nokta yayılım fonksiyonundan dolayı geriçatılan görüntüler bulanıklaşmaktadır. Bu tezin ikinci bölümünde, x-uzayı geriçatımı yöntemi ile oluşturulmuş görüntülerin kalitesini arttıracak öğrenme tabanlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Sunulan bu yöntem x-uzayı geri çatımı ile oluşturulan bulanık görüntüler ile nanoparçacıkların uzaysal dağılımı arasındaki eşleşmeyi öğrenmektedir. Sayısal benzetimler kullanılarak x-uzayı geriçatımındaki bulanıklaşmanın, önerilen yöntem ile önemli derecede giderilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Particle Imaging (MPI) is a novel medical imaging modality that can provide excellent sensitivity, contrast and resolution for imaging the spatial distribution of superparamagnetic iron oxide nanoparticles by utilizing their nonlinear magnetization responses. System function reconstruction (SFR) and x-space reconstruction are the two main image reconstruction approaches in MPI. SFR requires time-consuming calibration measurements, which need to be repeated whenever there is a change in scanning parameters or the nanoparticle. In the irst part of this thesis, the efects of using mismatched parameters during calibration measurements and imaging in SFR are investigated. Through numerical simulations, MPI signals gathered with diferent scanning parameters are used for reconstructing images to analyze the efects of parameter changes in image quality in SFR. In contrast to the SFR approach, standard x-space reconstruction does not require calibration measurements. However, the reconstructed images are blurred by the point spread function of the system. In the second part of this thesis, a new learning-based approach is proposed to improve the image quality in x-space reconstructed images. The proposed method learns an end-to-end mapping between the x-space reconstructed blurred images and the underlying nanoparticle distributions. By using numerical simulations, it is shown that the blurring in x-space reconstruction can be signiicantly reduced with the proposed method.