Kalite tasarımını geliştirmede taguchi yöntemi
Taguchi methods in design and quality improvement
- Tez No: 85815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
KALİTE TASARIMINI GELİŞTİRMEDE TAGUCHİ YÖNTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Hilmi GÜNGÖRDÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat - 1999 ÖZET Bu çalışmada, Taguchi yönteminin kapsamı ve yöntemi tanıtılmıştır. Taguchi'nin kalite felsefesini açıklanmakta ve kalite gelişimi alanında katkıları anlatılmaktadır. Taguchi'nin kayıp fonksiyonu, bir çıktı karakteristiğinin bir hedef değerden sapmasının bir ölçümüdür. Taguchi yönteminin üç aşaması olan; Sistem tasarımı, Parametre tasarımı ve Tolerans tasannu açıklanmaktadır. Amaç, kontrol edilemeyen faktörlerin, istenen bir hedef değer için en az değişkenliği sağlayan bir tasarım oluşturmak, bu tasarım robust (değişkenliğe karşı sağlam) olmalıdır. Performans ölçümleri, sinyal-gürültü oranı olarak tanımlanmıştır. Taguchi yaklaşımında, olası en düşük maliyetle mümkün olan en iyi tasarımı oluşturmada, ürünün maliyeti hareket noktamız olmaktadır. Taguchi'nin kalite mühendisliği alanındaki uygulama ve geliştirmede çok önemli rolü bulunmaktadır, kalite gelişiminde önemli role sahip olmaya devam edecektir. Bilim Kodu : 406.01.01 Anahtar Kelimeler : Cevap değişkeni, Deney tasannu, Diksel dizi, Doğrusal grafik, Gürültü faktörü, Hedef değer, Kalite mühendisliği, Kayıp fonksiyonu,II Off-line Kalite kontrol, Parametre tasarımı, Robust, Sinyal-gürültü oram (S/G), Sistem tasarımı, Taguchi felsefesi, Taguchi yöntemi, Tolerans tasarımı Üretim toleransı ve Varyans analizi (ANOVA). Sayfa Adedi : 112 Danışman : Doç. Dr. Hülya BAYRAK
Özet (Çeviri)
Ill TAGUCHI METHODS IN DESIGN AND QUALITY IMPROVEMENT (M. Sc. Thesis) Mehmet Hilmi GÜNGÖRDÜ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT This thesis has presented concepts and procedures associated with Taguchi method of design and analysis. Taguchi's philosophy has been described, and his contributions to the area of quality improvement through design have been discussed. The Taguchi loss function, which is a measure of the deviation of aii output characteristic from a target value, has been explained; the tree phases of the Taguchi method-system design, parameter design, and tolerance design-have been presented. Since parameter design is the important phase in this sequence, it has been discussed in more detail. The objective is to create a design that is robust to the uncontrollable factors and will also achieve a desired target value with the least variability. Performance measures such as the signal-to-noise ratio have been introduced. Cost is a key consideration in the Taguchi approach, with the idea of obtaining the best possible design at the lowest possible cost. Taguchi's role in the development and application of quality engineering ideas has been novel and will continue to have a pivotal role in quality improvement. Science Code : StatisticsIV Key Words : Analysis of variance (ANOVA), Experimental Design, Linear graph, Loss function, Manufacturing tolerance, Noise factors, Off-line Quality control, Orthogonal array, Parameter design, Quality engineering, Response variable, Robustness, Signal-to-noise ratio (S/N), System design, Taguchi philosophy, Taguchi method, Target value and Tolerance design. * Number of page : 112 Adviser : Doç. Dr. Hülya BAYRAK