Araç, Tosya ve Ayancık yöresi göknar seçme ormanlarında meşcere kuruluş özellikleri
Structure features of fir unevenaged stands in Araç, Tosya and Ayancik region
- Tez No: 654980
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Araç, Ayancık ve Tosya yöresi göknar seçme ormanları kuruluş özellikleri yönünden değerlendirilmiştir. Çalışma verileri geçerli orman amenajman planlarından sağlanmıştır. Göknar türlerinin saf meşcereleri ve baskın olduğu karışımları seçme işletmesi şeklinde yönetilmektedir. Seçme ormanlarının sürekliliği, aktüel-optimal kuruluşlar arası sapma biçimine göre değerlendirilmektedir. Bu çalışmada değerlendirilen seçme ormanları optimalden farklı şekillerde sapma göstermektedir. İncelenen 3 yörede de genel olarak seçme ormanları“Yaşlanmış seçme ormanlarından”oluşmaktadır. Ince çaplı kademelerdeki birey sayısı yönünden, sarıçam ve kayının karışıma girdiği seçme ormanları, saf göknar ormanlarına göre optimale daha yakın kuruluşlar göstermektedir. Bu nedenle bu türlerin mutlaka karışımlarda korunması gerekmektedir. Bütün göknar ormanlarında seçme ormancılığı konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Seçme işletmeciliği göknarın optimal yayılış yaptığı alanlarda öncelikli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fir selection forests of Araç, Ayancık and Tosya regions were evaluated in terms of their establishment characteristics. Study data were obtained from valid forest management plans. It is managed as a selection operation for pure stands and dominant mixtures of fir species. The continuity of selection forests is evaluated according to the form of deviation between actual and optimal structures. The selection forests evaluated in this study deviate from the optimal in different ways. In general, the selection forests in the 3 regions studied consist of“Aged selection forests”. In terms of the number of individuals in fine-scale grades, the selected forests in which scotch pine and beech enter the mixture show establishments closer to the optimum than pure fir forests. Therefore, these species must be protected in mixtures. One should not insist on selection forestry in all fir forests. Selection management should have priority in areas where fir is optimally spread