Kablosuz sensör ağında enerji tasarrufu için araştırma ve sıkıştırma kümeleme işlemleri
Investigation and compression of clustering protocols for energy saving in wireless sensor network
  1. Tez No: 654981
  2. Yazar: RAMADAN AHMED ALİ AGOUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde kablosuz sensör ağlarında (WSN) enerji verimliliği ve bağlantı problemleri konuları üzerine çalışılmıştır. Bir küme liderine (CH) yakın olan ve uzak olan düğümler arasında enerji seviyeleri bakımından büyük farklılıklar gözlenir. Bütün bir ağı (sensör alanı) eşit alanları bölüp her bir kısım için farklı kümeleme stratejileri izleyerek söz konusu problemin üstesinden gelmeye çalışacağız. Daha sonra elde edilen sonuçlar (low energy adaptive clustering hierarchy-düşük enerjili uyumlu kümeleme hiyerarşisi) sonuçları ile kıyaslanmıştır. Önerdiğimiz sistemin daha önce yapılan çalışmaların çözümleyemediği bir kısım sorunları ortadan kaldırması beklenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Enerji tasarrufu, kablosuz iletişim, kablosuz sensör ağları
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the energy efficient and connectivity problem in wireless sensor networks (WSN). There are more difference between energy levels of near nodes and far nodes of cluster heads. We will compensate this problem by dividing the entire network (sensor field) into equal area and applies different clustering policies to each section. Then we are going to compare our results with results of LEACH (Low Energy Adaptive Clustering Hierarchy). We expect the performance of our proposal system will overcome the previous works. KEYWORDS: Energy saving, wireless communication, wireless sensor network