Environmental impact statement of a lanafill area 'A case study for Isparta city'
- Tez No: 65501
 - Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ALPASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gün geçtikçe artan çevre problemleri insanları giderek tehdit etmekte ve hayatlarını yaşanmaz hale getirmektedir. Bu problemlerin en önemlilerinden biri de atıkların düzenli depolanmamasıdır. Başlangıçta önemsiz gibi görünen birçok problem belli bir zaman sonra önlenmesi güç hale gelmektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çevre problemlerine ayrılacak kaynak lüks olarak görülmektedir. Maalesef önceden tedbir alma yerine felaket geldikten sonra acılan dindirmek için çalışılmaktadır. Depom yeri seçiminde bugüne kadar gerekli hassasiyet gösterilmemiştir. Atıkların düzensiz depolanması sonucu, çöp yığınları oluşmuş ve zaman zaman yangınlar çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında Çevresel Etki Değerlendirmesinin (ÇED) tanımı, ÇED için kullanılan yöntemler, Türkiye'de ÇED yönetmeliği, düzenli deponi alanları için ÇED yaklaşımı ve Isparta için uygulaması yapılmıştır. Üçüncü bölümde mevcut ÇED yönetmeliği incelenmiş ve bu yönetmeliğe göre ÇED akım diyagramı oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde deponi alanları için yeniden düzenlenen Leopold matrisi ve Türkiye'de uygulanan yönetmelik kullanılarak deponi alanları için ÇED incelenmiştir. Beşinci bölümde de yine bu yöntemler kullanılarak Isparta için uygulama yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, deponi alanları için ÇED raporu hazırlanması gerektiği vurgulanmış olup, deponi alanları projelerinin yönetmelikteki Çed ön araştırmasına tabi faaliyetlerden çıkartılıp ÇED raporuna tabi faaliyetlere dahil edilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems which threat human life from day to day is becoming harder. One of the most important the problem is not sanitary landfilling of wastes. Although most problems appear unimportant at the beginning, but after some periods prevention of the problems becomes harder. In developing countries like Turkey investments for the environmental problems seem to luxurious. Unfortunately, instead of taking precaution at first, the problems have been tried to solve after having it. Selection of site was chosen at random by now. Resulting of open dumping formed huge mountains of garbage and caused of fires. This study includes definitions of Environmental Impact Assessment (EIA), methods used for EIA, EIA regulation in Turkey, EIA approach for a landfill area, and application of EIA for İsparta city. In the third section, EIA current regulation was examined, and figure which show EIA current diagram in Turkey was formed based on the regulation. In the forth section, assessment procedure for a landfill was examined by using the Leopold matrix method which was rearranged landfill areas and Turkish regulation method, and application to İsparta city of these methods was given in the fifth section. As a result of this study, it was emphasized that landfill areas should be prepared EIA report. Landfill projects should be replaced in the regulation from activities which depend on EIA preliminary research to activities which depend on EIA report.