İnsan kolorektal kanser hücrelerine farklı sarımsak (Allium sativum L.) ekstraktlarının antikarsinojenik etkisinin araştırılması
Investigation of the anticarcinogenic effects of different garlic (Allium sativum L.) extracts on human colorectal cancer cells
  1. Tez No: 655014
  2. Yazar: OMAR KHALID HAMID ALSHAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY EMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Onkoloji, Biochemistry, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kolorektal kanser, üçüncü en yaygın kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerin ikinci en yaygın nedenini oluşturmaktadır. Ailesel ve kalıtsal faktörlerin yanı sıra fiziksel hareketsizlik, obezite, sigara ve alkol tüketimi gibi çevresel yaşam tarzı, kolorektal kanser ile ilişkili bilinen risk faktörlerini oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerde kolorektal kanserin görülme sıklığındaki yükseliş, sayılan bu nedenlerin yanı sıra, artan yaşlanan nüfusa, sağlıksız modern beslenme alışkanlıklarına ve sigara kullanımı gibi risk faktörlerindeki artışla ilişkilidir. Yürütülen bu tez çalışmasında, sarımsak (Allium Sativum) ve ısıl fermentasyonla elde edilmiş siyah sarımsak ekstraktlarının, kolorektal kanser hücrelerinin (HCT116) proliferasyonu üzerine inhibisyon etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, beyaz ve siyah sarımsak kullanımı ile farklı yöntemlerle hazırlanmış dört farklı sarımsak ekstraktı kullanılarak bunların, HCT116 hücre hatları üzerindeki etkileri araştırılarak IC50 değerleri tespit edildi. Ayrıca, bu ekstraktların sağlıklı hücreler üzerine olan etkileri sıçan femur kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücreler kullanılarak belirlenmeye çalışıldı. Beyaz sarımsak ve siyah sarımsak maserat yağı elde etmek için baz yağ olarak zeytinyağı kullandı. Tez kapsamında beyaz sarımsak maserat yağı, siyah sarımsak maserat yağı, beyaz sarımsak uçucu yağı ve beyaz sarımsak etanol ekstrelerinin antikarsinojenik etkinliği test edildi. Zeytin yağı ve cisplatin kontrol olarak kullanıldı. Elde edilen bulgular zeytinyağında hazırlanmış beyaz sarımsak maserat yağının ve siyah sarımsak maserat yağının, insan kanser hücrelerinin proliferasyonunu farklı oranlarda artırdığı tespit edildi. Beyaz sarımsak etanol ekstraktının insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ederek hücrelerin ölmesini sağladığı, ancak en etkili sitotoksik etkinin beyaz sarımsak uçucu yağının kullanımı ile elde edildiği görüldü. Mezenkimal kök hücreler ile yapılan kontrol testlerinde ise tüm ekstraktların sağlıklı hücreler üzerinde sitotoksik etki göstermediği tespit edildi. Sonuç olarak, siyah sarımsak maserasyonunun antikarsinojenik etkisi üzerine, farklı baz yağların kullanımının araştırılması gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca, beyaz sarımsak uçucu yağlarının antikarsinojenik ajan olarak farmakolojide, sulu ekstraktlarının ise geleneksel tedavide bitkisel ilaç olarak kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most common type of cancer and the fourth most common cause of cancer-related death. The familial and hereditary factors, environmental lifestyle such as physical inactivity, obesity, smoking and alcohol consumption constitute known risk factors associated with colorectal cancer. In addition to these reasons, the rise of colorectal cancer in developed countries can be attributed to the increasing aging population, unhealthy modern dietary habits, and the increase in risk factors such as smoking. In this thesis study, it was aimed to determine the inhibition effect of garlic (Allium Sativum) and black garlic extracts obtained by thermal fermentation on the proliferation of colorectal cancer cells (HCT116). In this direction, IC50 values were determined by investigating the effects of four different garlic extracts prepared with different methods using white and black garlic, and their effects on HCT116 cell lines. In addition, the effects of these extracts on healthy cells were tried to be determined by using rat bone marrow mesenchymal stem cells. Olive oil was used as the base oil to make maserate oil from white garlic and black garlic. In the scope of the thesis, the anticarcinogenic activity of white garlic maserate oil, black garlic maserate oil, white garlic essential oil and white garlic ethanol extracts was tested. Olive oil and cisplatin were used as controls. According to the obtained findings, it was determined that white garlic maserate oil prepared in olive oil and black garlic maserate oil increased the proliferation of human cancer cells at different rates. It was observed that white garlic ethanol extract caused the cells to die by inhibiting the growth of human colon cancer cells, but the most effective cytotoxic effect was achieved with the use of white garlic essential oil. In the control performed with mesenchymal stem cells, it was determined that extracts cytotoxic effects on healthy cells. As a result, it is thought that the use of different base oils should be investigated on the anticarcinogenic effect of black garlic maserasion. In addition, white garlic essential oils and its aqueous extracts can easily be prepared and it is suggested that they can be used as anticarcinogenic agents in pharmacology and traditional treatments consecutively.