Tasarımdan imalata düşey çoklu çıkış uzuvlu silindirik kam mekanizması
Design to manufacturing at cylindrical cam mechanism which limb with vertical multiple exit
  1. Tez No: 655023
  2. Yazar: BEDRETTİN HAKAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişmekte olan teknolojinin insanoğluna sunduğu fırsatlar her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bilim, teknoloji ve sanayinin ayrılmaz bir bütün olarak birlikte yol aldığı günümüzde, hayatımızın içerisinde insan gücüyle yapılması zor olan işler çeşitli mekanizmalar ve makineler yardımıyla çok kolay şekilde halledilir hale gelmiştir. Dikkatli incelenecek olunursa geçmişten günümüze hayatımızın her anında yer almış bu teknoloji ürünleri, şüphesiz devinimini sürdürerek gelecekte de insanoğluna hizmet etmeye devam edecektir. Geçmişten günümüze hayatımızda önemli bir yer edinen teknoloji ürünlerinden bir tanesi de güç ve hareket aktarım elemanlarıdır. Güç ve hareket aktarım elemanları yapılan iş aktarımını kolaylaştırmak, insana dayalı iş yükünü hafifletmek ve ergonomiklik bakımından kullanıcılar için oldukça önem arz etmektedir. Bu aktarım sistemlerinin temel yapıtaşlarından birisi de kam mekanizmalarıdır. Temel olarak takipçi ve kamdan meydana gelen kam mekanizmaları; takipçinin hareketini doğrudan temas yoluyla kam tertibatına ileterek tamamlayıcı bir görev üstlenmektedir. Kam mekanizmalarının iş yükünü hafifletirken az yer kaplayıp az parça içermesi, çok çeşitli hareketlere imkan sağlaması nedeniyle sık tercih edilen bir sistemdir. Fakat titreşim ve ani şok etkileri konusundaki hassasiyeti ve maliyet problemleri kam mekanizmalarının imalat yöntemlerini geliştirmeye sevk etmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasıyla kam mekanizmaları ve silindirik kam mekanizmaları hakkında tasarımsal ve matematiksel bilgiler verilmiş olup, düşey çoklu çıkış uzuvlu bir silindirik kam mekanizmasının tasarımı bilgisayar destekli çizim programları Solidworks ve Autocad kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanının genişliği bakımından ve diğer makinelerle çalışmaya imkan tanıması bakımından çoklu çıkış uzuvlu kam mekanizmalarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple bu tez çalışmasının hem kam mekanizmaları için hem silindirik kam mekanizmaları için sanayi ve bilimde okuyucuya rehber bir kaynak olması amaçlanmıştır. Tez kapsamında yapılan hesaplamalar ve tasarımlarda Microsoft Excel ve Visual Basic programlarından yararlanılmış, programa girilen veriler ve formüller ile mekanizmanın tasarım detayları ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The opportunities offered by developing technology to humanity are increasing day by day. In today's world, where science, technology and industry travel together as an inseparable whole, jobs that are difficult to do with human power have become very easy to handle with the help of various mechanisms and machines. If examined carefully, these technology products, which have taken place in every moment of our lives from past to present, will undoubtedly continue to serve human beings in the future by continuing their movement. One of the technology products that have taken an important place in our lives from the past to the present is power and motion transfer elements. Power and motion transfer elements are very important for users in terms of facilitating work transfer, easing the workload based on people and ergonomics. One of the basic building blocks of these transmission systems is cam mechanisms. Cam mechanisms consisting mainly of followers and cams; It performs a complementary task by transmitting the follower's movement to the cam assembly by direct contact. While cam mechanisms lighten the work load, it is a frequently preferred system because it takes up little space and contains few parts and allows for a wide range of movements. However, sensitivity to vibration and sudden shock effects and cost problems have led to the development of manufacturing methods of cam mechanisms. In this master's thesis, design and mathematical information about cam mechanisms and cylindrical cam mechanisms are given, and the design of a cylindrical cam mechanism with a vertical multiple output limb was carried out using computer-aided drawing programs Solidworks and Autocad. The use of multiple output limb cam mechanisms is increasing day by day in terms of the width of the work area and the possibility to work with other machines. For this reason, this thesis study is intended to be a guide resource for the reader in industry and science for both cam mechanisms and cylindrical cam mechanisms. Microsoft Excel and Visual Basic programs were used in the calculations and designs made within the scope of the thesis, the data and formulas entered into the program and the design details of the mechanism were revealed.