Bazı pestisitlerin gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) biyokimyasal, histopatolojik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of biochemical, histopathological and genotoxic effects of some pesticides on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 655024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarımsal alanlarda kullanılan pestisitlerin hedef tür dışında hedef dışı canlıları etkilediği bilinmektedir. Bu pestisitler sucul ortamlara karıştıktan sonra balıklar gibi sucul canlıları öldürür veya hayati organlarda histopatolojik etkiler yapar. Bu çalışmada piriproksifen (150-300 µg/L), imazamoks (50-100 mg/L) ve hymeksazolün (150-300 mg/L) subletal konsantrasyonlarına 96 saat boyunca maruz bırakılan gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) meydana gelen biyokimyasal, histopatolojik ve genotoksik etkiler araştırılmıştır. 48. ve 96. saatlerde alınan plazma örneklerinden biyokimyasal parametreler, solungaç, karaciğer, böbrek ve dalaktan histopatolojik değerlendirme ve kan hücrelerinden de DNA hasarı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that pesticides used in agricultural fields affect non-target organisms other than the target species. These pesticides kill aquatic organisms such as fish or have histopathological effects on vital organs after they enter the aquatic environment. In this study, biochemical, histopathological and genotoxic effects were investigated in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) exposed to subletal concentrations of pyriproxyfen (150-300 µg/L), imazamox (50-100 mg/L) and hymexazol (150-300 mg/L) for 96 hours. Biochemical parameters from plasma samples, histopathological evaluation from gill, liver, kidney and spleen, and DNA damage from blood cells were investigated in 48 and 96. hours.