Heat conduction in composite materials
Kompozit malzemelerde ısı iletimi
- Tez No: 65507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL H. TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, fiber katkılı ve tane katkılı kompozitlerin ısıl iletkenlikleri deneysel olarak araştırıldı ve sonuçlar çeşitli modeller ile karşılaştırıldı. Katkılı compoaflerin ısıl iletkenliği üzerine literatür araştırması yapıldı ve çeşitli modellere uygunluğu ve sınırlan tartışıldı. Tane katkılı kompozitler için, üç farklı katkı malzemesi kullanılırken, matriks malzeme olarak daima yüksek yoğunlukta polietilen kullanıldı. Numunelerde katkı malzemelerinin hacimsel oranları en fazla, alüminyum taneleri için %33, kalay taneleri için %16, alüminyum oksit taneleri için %30 olacak şekilde hazırlandı. Deneysel sonuçlar yaklaşık olarak % 10 tane hacim oranına kadar tanelerin birbirini etkilemediği ve polietilen matriks içinde homojen olarak dağıldığı kabul edilebilen düşük tane içeren bir bölge gösterir. Bu bölgede, Maxwell ve Lewis & Nielsen modelleri deneysel sonuçlarla büyük bir uygunluk göstermektedir. Yüksek hacim oranlarında dolgu malzemeleri kümeleşmeye yönelir ve ısı akışı yönündeki ısıl diziler, ısıl iletkenlikte hızlı bir yükselişe sebep olurlar, son zamanlarda Agari ve Uno tarafından geliştirilen model bu bölgede deneysel olarak elde edilmiş fld sabit kullanmayı kabul eder. Cam eh/aflı olarak hazırlanan iki numuneden, biri hacimsel oram %1.8 olan S- glass katkılı yüksek yoğunlukta polietilen, diğeri ise hacimsel oram %1 olan aynı tip cam eh/afi katkılı düşük yoğunlukta pohetüendir. Isıl iletkenlikler 10°C ile 86°C arasında değişik sıcaklıklarda ölçüldü, ve sonuçlar literatürden hesaplananlar ile karşılaştırıldı Isıl iletkenlik ölçümünde çizgisel ısı kaynağı yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thermal conductivity of particle composites and fiber filled composites are investigated experimentally in this study and the results are compared with various models. A literature survey is made on thermal conductivity of filled composites and the applicability of different models and their limitations are discussed. For particle filled composites 3 different filler are used, the matrix being in all cases high density polyethylene. Samples are prepared up to 33% volume content for aluminum particles, up to 16% volume content for tin particles, up to 30% volume content for aluminum oxide particles. Experimental results show a region of low particle content, up to about 10% volume fraction of particles where the particles do not interact with each other and may be assumed homogeneously distributed in the polyethylene matrix. In this region Maxwell and Lewis & Nielsen models predict fairly well the experimental results. At higher particle content, the filler tends to form agglomerates and conductive chains in the direction of heat flow resulting in a rapid increase of thermal conductivity, a more recently developed model by Agari and Uno estimates the thermal conductivity in this region using two experimentally determined constants. For glass- mat reinforced composites, two samples are prepared, one is high density polyethylene matrix reinforced with S-glass-mat, the volume per cent of filler for this case is 1.8%, the other is low density polyethylene matrix reinforced with the same type of glass-mat, the volume per cent of filler being l%.Thermal conductivities are measured at various temperatures between 10°C and 86°C, and the results are compared to those calculated from the literature. A modified hot wire technique was used to measure thermal conductivity.