The Evaluation of environmental impact assesment (EIA) applications in mining
Madencilik sektöründeki çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) uygulamalarının araştırılması
- Tez No: 65506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma, ülkemizde 1993 yılında, yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Yönetmeliği sonrasında madencilik sektöründeki ÇED uygulamalarını araştırmak için yapılmıştır. Çalışma kapsamında önce, çevre kirliliğinin tipleri ve bileşenleri açıklanmış, madencilik çalışmalarının neden olduğu çevre kirliliği ve buna karşı alınacak önlemler belirtilmiştir. Daha sonra, ülkemizde çevre kirliliğini önlemek için yürürlüğe giren yasalar ve yönetmelikler genel çerçeveleriyle özetlenmiş ve bu konu da madencilik sektörüyle ilgili mevzuat incelenmiştir. Tezin konusunu oluşturan ÇED kavramı, ÇED metoolojileri ve ÇED Yönetmeliği daha sonraki bölümlerde açıklanmış ve madencilik sektöründeki ÇED uygulamalarından örnekler verilmiştir. Son bölümde, madencilik sektöründeki ÇED uygulamalarında, özellikle mermercilik sektöründe ve taşocakları için ruhsat alımında karşılaşılan problemler ortaya konulmuş ve bunların çözümleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is made in order to investigate the Environmental Impact Assessment (EIA) Applications in mining sector which were prepared after the EIA Regulation became affective in 1993, in our country. The first chapter of the study explains the environmental pollution types, the compounds of the environment pollution and the environment pollution soured from the mining activities. Additionally, it maker clear the measurements which will be taken against the pollution sourced from the mining activities. After that, the legal aspect, belong to the environment pollution is summarized. EIA concept, the EIA methodologies and the ruler of the EIA Regulation are explained. The exemplar about EIA applications on the mining sector are given. In the last section, the problems encountered in the EIA applications on the mining sector, especially in the marble mining sector and on the permits of the quarries, are oliscussed and the solutions for these problems are presented.