Obez tip 2 diyabetik hastalarda cushing sendromu sıklığı
Screening for cushing's syndrome in obese type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 655083
  2. Yazar: SELAHADDİN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL MERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Cushing Sendromu (CS) sıklığı değişik toplumlarda milyonda 2.5 ila 5 arasında bildirilmekle beraber, yüksek riskli popülasyonlarda yapılan tarama testleri okkült CS'nun sanıldığından daha fazla olduğunu göstermiştir. Kötü kontrollü diyabetes mellituslu olan obezlerde, cerrahi olarak da doğrulanmış CS sıklığını %3.3 - 9 arasında olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda obez, kontrolsüz tip 2 diyabeti olan hastalarda CS sıklığını belirlemeyi amaçladık. 113 kadın, 35 erkek tip 2 diyabetik hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, Vücut Kitle İndeksi(VKİ), hipertansiyon durumu, koroner arter hastalığı varlığı, diyabet süresi, tedavi rejimleri ve biyokimyasal verileri değerlendirilmiş, 1mg deksametazon supresyon testi (DST) tarama testi olarak tüm hastalara uygulanmıştır. 1mg DST sonrası serum kortizol değeri >1.8 mcg/dl olan hastalara tanı testi olarak 2 gün 2mg DST yapılmıştır. Analizler SPSS 11.5 sürümü yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Daha sonra parametreler arası ilişkileri analizinde normal dağlan veriler için Pearson korelasyon katsayısı , normal dağılmayan veriler için Kendall's Tau_b korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın diğer aşamasında grup farklılıkların sınanmasına yönelik Friedman ve Mann-Whitney U testleri uygulanmıştır. Son aşamada lojistik regresyon modeli içinde ilişkiler belirlenmeye çalışılmış ve model yorumlanmıştır. 148 hastanın 9'unda 1mg DST sonrası kortizol değeri >1.8 mcg/dl bulunmuş, bu hastalara 2 gün 2mg DST uygulanmıştır. Sadece 2 hastada CS patolojik olarak doğrulanmıştır. Bu hastalarda biri sürrenal adenoma bağlı CS, diğeri ise hipofizer Cushing hastalığı olarak saptanmıştır. CS sıklığı %1.3 olarak bulundu. Kadın hastaların yaşı 53.98 ± 10.34, erkek hastaların yaşı 50.82 ± 8.5 olarak saptandı. Hastaların VKİ 33.77 ± 5.55, 1mg DST sonrası serum kortizol düzeyi 1.64 ± 5.62 oarak saptandı. 1mg DST sonrası serum kortizol değeri 1mcg/dl altı ve üstü olarak değerlendirildiğinde regresyon modeli uygulandı, yaş ve diyabet süresinin supresyon derecesi üzerine etkili olduğunu; cinsiyet, VKİ, hipertansyon varılığı, hiperlipidemi varlığı ve HbA1c düzeyinin etkisiz olduğunu saptadık. Kontrolsüz diyabet ve obezite gibi yüksek riskli gruplarda CS olasılığı araştırılmalı, sonuçlar değerlendirilirken 1mg DST sonrası serum kortizol üzerine etkili faktörler de dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the frequency of Cushing's syndrome (CS) in obese type 2 diabetic patients devoid of specific clinical symptoms of Cushing's syndrome. A total of 148 obese (BMI ≥30 kg/m2 ) type 2 diabetic patients (113 female, 35 male) were included in the study. An overnight 1-mg dexamethasone suppression test (DST) was performed on all patients. Suppression of serum cortisol to