Levant Trade Review'e göre Türkiye'nin iktisadî yapısı (1911-1931)
Economic structure of Turkey according to Levant Trade Review (1911-1931)
  1. Tez No: 655096
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜÇÜKUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada Amerikan Türkiye Ticaret Odası tarafından 1911-1931 yılları arasında İstanbul'da yayımlanan“Levant Trade Review”adlı süreli yayında yer alan bilgiler ışığında Türkiye ekonomisi anlatılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Levant coğrafyasına, Türk-Amerikan ticarî ilişkilerinin tarihî geçmişine ve Levant Trade Review ticaret ve ekonomi dergisine kısaca değinilmiştir. Akabinde derginin yayımlanma tarihlerini kapsayan İkinci Meşrutiyet ve Millî Mücadele dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki Türkiye ekonomisi hakkında derginin içeriğine sadık kalınarak bilgi verilmiştir. Bu ekonomik yapıyı oluşturan unsurlar derginin belirlediği konular olan; tarım, ulaşım, Türkiye'nin ithalat ve ihracat ürünleri, yöneticilerin iktisadî hedefleri, madenler ve diğer ekonomik esaslar, genel ve bölgesel olarak tasnif edilerek anlatılmıştır. Çalışmamızda kullanılan yazılar arasında Amerikan konsolosları, konsolosluk çalışanları, Anadolu'daki Levant Trade Review muhabirleri, yerli ve yabancı gazetelerin ekonomi üzerine kaleme aldığı makaleler ve yerli ve yabancı ticaret odalarının istatistikleri yer almaktadır. Bu çalışmada belirtilen konuların yanı sıra 1911-1931 yılları arasındaki Türk-Amerikan ticarî ilişkilerinin genel hatları dergideki yazılara göre aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish economy was described in the consideration of the information contained in the periodical“Levant Trade Review”published by the American Chamber of Commerce in Istanbul between 1911 and 1931. In the introduction part of the study, the Levant geography, the historical background of Turkish-American commercial relations and the journal of Levant Trade Review Commerce and Economics were briefly mentioned. Then, the National Struggle and the financial conditions of the Republican regime between 1919-1931 as well as the Constitutional Period, the years between 1911-1917 when the Levant Trade Review was released, were investigated. The elements that comprise this economic structure are the issues determined by the journal; agriculture, transport, Turkey's import and export products, managers of economic objectives, mining and other economic principles, given the general and regional often used tables. The articles in the content of our study include American consuls, consular staff, Levant Trade Review reporters in Anatolia, articles on economy by local and foreign newspapers and statistics of domestic and foreign trade chambers. It also consists of statistics published by the official institutions of the Ottoman State. In addition to the subjects mentioned in this study, general lines of Turkish-American commercial relations between 1911-1931 were given according to the articles in the journal.