Pasif sistemlerden çift cam duvar uygulamasında zamana göre değişen sıcaklık profilinin zamana göre değişen ısı akısına olan etkisinin araştırılması
Investication of the effect of the unsteady state temperature profiles on unsteady-state heat transfer for the passive solar application with double-glasses wall
- Tez No: 6551
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÜLKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
(Yüksek LisansTezi) ÖZET Ege üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü binasının konferans salonundaki pasif sistemlerden çift cam duvar uygulamasında zamana göre değişen sıcaklık profilinin zamana göre değişen ısı akısına olan etkisinin araştırılmasında tek boyutlu ısı kaynaklı Fourier diferansiyel denklemi nümerik metodlardan sonlu farklar (eksplisit) metodu ile çözülerek zamana göre, iki cam duvar arasında değişen sıcaklık profilleri oluşturulmuştur.Çıkan profiller sıcaklığın zamanla nasıl bir değişim gösterdiğini hesap sonuçlarına göre açıklamaktadır.Buna göre sabah saatlerinden başlayarak gün boyunca sıcaklığın iki camın hemen hemen ortasına yakın yerlerde en yüksek seviyeye ulaştığı ve bu artışın öğle saatlerinde veya hemen sonraki saatlerde maksimuma çıktığı görülmektedir.daha sonraki saatlerde ise en yüksek sıcaklıklar ortadaki noktalardan, havanın durumuna göre sola veya sağa doğru kaymaktadır.Bu sıcaklık profillerine dayanılarak hesaplanan iç ve dış ısı kayıplarının yorumu şöyle yapılabilir:Ocak, Şubat,Mart ve Nisan aylarında daha belirgin olmak üzere,dış taraftaki ısı kayıpları içten olan ası kayıplarından daima daha büyük,ancak aynı paralelde artış ve düşüşler görülmektedir. Öğle saatlerinde hem içten hem dıştan olan ısı kayıpları artmak-ta ve maksimuma ulaşmakta, gece boyunca ise hemen hemen eşit ve değişmeksizin gerçekleşmektedir. Sabah ilk saatlerde ise iç taraftan olan ısı kayıpları azalırken dış taraftaki ısı kayıpları artmaktadır, Sıcaklıkların daha da arttığı Mayıs, Haziran aylarından seçilen günlerde ise iç taraftaki kayıpların dış taraftaki kayıplardan da ha fazla olduğu çıkan sıcaklık profillerine dayanılarak hesaplanan kayıplardan gözlenmektedir. Bu aylarda da gündüz saatlerinde kayıplar gittikçe artmakta ve öğle saatlerinde veya hemen sonraki saatlerde maksimuma ulaşmakta dır. Varılan bu sonuçlar hesap değerlerinden elde edilen sıcaklık profilleri ve buna bağlı kalınarak Ocak,Şubat,Mart,Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarından seçilen birer gün için hesaplanan ısı akıtıra bağlı kalınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
^ ISVESTICATION OP THE EFFECT OF THE UNSTEADY -STATE TEMPERATURE PROFILES Oil UNSTEADY-STATE KEAT TRANSFER FOR THE PASSIVE SOLAR APPLICATION WITH DOUBLE-GLASSES WALL Fatma AYAZ Ege University- Solar Energy Institute MSc. Thesis SUMMARY In this study, one dimensional Fourrier differential equation is solved by using explicit method to create temperature profiles between double-glasses for the passive system application in Ege University, Solar Energy Institute, Conference Hall. Those profiles explain the heat changing with the time. According to these, temperatures have a maximum value in the- approximately-middle of these two glasses whole day. Depending on the climatologic factors, that maximum point goes right or left. Those profiles show that: for January, February, Larch and April heat loss from outside is more than inside heat loss. In the afternoon, heat losses from two sides increase and have a maximum, in the morning, inside heat loss decreases while outside one increases. For Mayy and June, inside loss is more than outside and daytime, those losses increase and in the afternoon have a maximum. Those results are obtained from calculation values and heat flow quantities for the chosen days in the months of January to July.