4D printing of hygroscopic wood based actuators for climate responsive skin
İklim-duyarlı cephe için higroskopik ahşap bazlı aktüatörlerin 4 boyutlu baskısı
- Tez No: 825111
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Adaptif bina sistemleri, enerji tüketimini azaltırken kullanıcı konforunu artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Ancak, çevreyi algılamak ve ilgili hareketi oluşturmak karmaşık sistemler gerektirir. Bu geleneksel sistemlerin kurulum, bakım ve enerji tüketim maliyetleri yaygın olarak benimsenmelerini engellemektedir. Daha verimli bir çözüm, doğada, malzemelerin yapısında bulunan özelliklerden yararlanılarak bulunabilir. Çam kozalaklarından ilham alan son araştırmalar, farklı şişme ve büzülme oranlarına sahip ahşap çift katmanların, çevresel nem değişikliğinde pasif olarak şekil değiştirebildiğini ortaya çıkardı. Bükülme yönünü, ekstrüzyon tabanlı 3B yazıcılar tarafından kontrol edilebilen lif doğrultusu belirler. Higroskopik ahşap aktüatörlerin iklime duyarlı cephelerde kullanılması umut vaat ederken, hareket öngörülebilirliği, tepki hızı ve ölçeklenebilirlik konusundaki zorluklar devam ediyor. Bu nedenle bu araştırma kontrollü, ölçeklenebilir hareket için mezoyapısal ve makroyapısal tasarım alanını araştırmaktadır. Aktivasyon dinamiklerini gözlemlemek için kontrollü bir ortamda tasarım ve imalat parametreleri üzerine sistematik bir çalışma yapılmıştır. Toplanan veriler kullanılarak, makroyapısal tasarım keşiflerinde şekil değişikliklerini kontrol etmek ve tahmin etmek için bir model geliştirilmiştir. İki uygulama önerilmiştir: ilki hareket amplifikasyonu için birleştirilmiş aktüatörleri kullanırken, ikincisi aktivasyon hızını kontrol etmek için bistabiliteyi kullanır. Ahşap bazlı filament ve ahşap kaplama aktüatörleri kullanan ½ ve 1:1 ölçeklerinde yapılan deneyler, çoklu aktüatörlerin çalıştırma hızını önemli ölçüde artırdığını doğrulamıştır. Bunun yanında, öngerilmeli bistabil yapılar sayesinde şekil değiştirmeyi tetikleyen nem seviyesinin ayarlanabileceği gösterilmiştir. Bu, çeşitli iklim koşullarına uyum sağlaması ve binalarda daha yüksek enerji verimliliği sağlaması açısından umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Adaptive building systems are designed to enhance user comfort while decreasing energy consumption. However, sensing the environment and generating relevant motion requires complex systems. The cost of the installation, maintenance, and energy consumption of these traditional systems obstruct their widespread adoption. A more efficient solution can be found in nature by utilizing the inherent properties of materials. Recent research inspired by pinecones revealed that wood bilayers with different swelling and shrinking ratios can passively shape change in response to environmental humidity. The morphing direction is dictated by fiber orientation, which can be controlled by extrusion-based 3D printers. While hygroscopic wood actuators hold significant promise as climate-responsive building skins, challenges persist in motion predictability, response speed, and scalability. Consequently, this research investigates mesostructural and macrostructural design space for controlled, scalable motion. A systematic study on design and fabrication parameters was conducted in a controlled environment to observe actuation dynamics. Using the collected data, a model was developed to control and predict shape changes in macrostructural design explorations. Two implementations are proposed: the first harnesses combined actuators for motion amplification, while the latter employs bistability to regulate actuation speed. Experiments at scales of ½ and 1:1, using wood-based filament and wood veneer actuators, validate that coupled actuators significantly enhance actuation speed. Moreover, it is demonstrated that the triggering humidity level of the shapeshifts can be tuned thanks to the prestressed bistable structures. This is promising in terms of adaptivity to various climatic conditions and providing higher energy efficiency in buildings.