Çift borulu pasif bir teleskobik amortisörde silindir konfor kanallarının amortisör karakteristiğine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of cylindir comfort grooves on shock absorber characteristic in a passive telescobik shock absorber with thin tube
  1. Tez No: 671415
  2. Yazar: HARUN ANAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA KAMIŞ KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Taşıt süspansiyon sistemi araç tekerleklerine bağlantılı olup aracın yola tutunmasını, daha güvenli bir şekilde yol almasını, yoldan araca ve sürücüye gelecek etkileri en aza indirgeyerek sürüş konforunu sağlayan en önemli sistemlerden biridir. Süspansiyon sisteminin en önemli elemanlarından biri de amortisördür. Amortisörler titreşim sönümleyici eleman olarak günümüzde pek çok farklı sektörde yaygın olarak kullanılır. Otomotiv, havacılık, inşaat, mobilya bu sektörlerden bazılarıdır. Amortisörden beklentiler, yol ve kullanım koşullarına göre değişir. Yol zemininin düzgünlüğü, viraj dönme, hızlanma, frenleme, maksimum yük taşıma kapasitesi gibi parametreler önemli etkenlerdir. Yüksek veya düşük sönümleme kuvveti amortisörün karakteristiği ile ilgilidir ve bahsedilen etkenler bu karakteristiği etkileyen en önemli faktörlerdir. Valf gruplarının etkisine ek olarak, pistonun hareketi ile konumundaki değişiklik sonucu amortisör sertleşmesi veya yumuşaması geliştirilen konfor kanallı silindirler kullanılarak sağlanabilmektedir. Çalışmada bahsedilen konfor kanallı amortisörlerde, piston valf grubunun konumuna bağlı olarak sert, yumuşak ve geçiş modu olmak üzere üç çeşit kuvvet bölgesi bulunmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak düz silindirli standart, teleskopik amortisör test edilmiş, kuvvet değerleri, kuvvet-yol ve kuvvet-hız gibi amortisör karakteristiğini gösteren grafikler ortaya konulmuştur. Sonrasında aynı amortisörün valf grupları sabit kalmak şartı ile konfor kanalları sayısı, derinliği ve genişliği dolayısı ile toplam konfor kanalı kesit alanı değişen yedi farklı silindir kullanılarak yedi farklı amortisör sönümleme kuvvet testleri yapılmıştır. Kuvvet değerleri, kuvvet-yol, kuvvet-hız grafikleri ile konfor kanallı amortisörlerin düz silindire sahip amortisör ile farkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vehicle suspension system is connected to the wheels and one of the most important systems that provide vehicle to cling on the road, to proceed on the road with more safety and to provide driver driving comfort and pleasure by decreasing the effects from road to the vehicle. One of the most important element of suspension system is shock absorber. Shock absorbers are commonly used as vibration absorber elements in automotive, aviation, civil work, furniture sectors. Expectations from shock absorbers can be changed according to the way and working conditions. The parameters such as smoothness of the way, cornering, acceleration, maximum load carrying capacity are important parameters. High or low damping force is related to the characteristic of shock absorber, and mentioned parameters above effect the characteristic. In addition to the effect of valve groups, based on piston movement and changing of its position, shock absorber hardness or softness can be performed by using cylinder with comfort channels. In the referred shock absorbers with comfort channels, based on piston valve group position there are 3 different force zones which are hard, soft and transient. In this study the first shock absorber with straight cylinder was tested and graphics showing the shock absorber characteristics such as force values, force-path and forcespeed were presented. Afterwards on the condition that the valve groups of the same shock absorber remain constant, the damping force tests of the seven different shock absorbers were carried out by using seven different cylinders whose total comfort channel cross-sectional area was changed due to the number, depth, and width of the comfort channels. With the help of force values, force-travel, force-velocity graphs, the differences between the shock absorbers with comfort channels and shock absorber with flat cylinder are revealed.