Dr. Ahmet Hulusi Alataş'ın hayatı (Askerî ve siyasî faaliyetleri)
The life of Dr. Ahmet Hulusi Alataş (Military and political activities)
- Tez No: 655105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ERAY BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
1882 Beyşehir doğumlu Dr. Ahmet Hulusi Alataş 1907 yılında Askerî Tıbbiye'den mezun olduktan sonra Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele'de ordu başhekimliği ve cephe sıhhiye reisliği gibi önemli görevler üstlenmiştir. Ayrıca Mütareke sırasında Askeri Tıbbiye müdürü olmuştur. Askerî doktorluğu bıraktıktan sonra ise sırasıyla İzmir Liman İşleri Müdürlüğü (1925-1935), İzmir Belediye Başkanlığı (1927-1930) ve Sağlık Bakanlığı (1937-1945) yapmıştır. İlk kez Aydın Milletvekili olarak 1936 yılında meclise giren Alataş, 1946 yılında Konya Milletvekili seçilmiş ve 1950 yılına kadar siyasi hayatına devam etmiştir. Alataş bu görevler dışında Kızılay ve Tayyare Cemiyetlerinde; Tarihi Harbi Sıhhi ve Tedkik ve Tasnif Komisyonlarında azalık yapmıştır. Bu tezde, Ahmet Hulusi Alataş'ın Askeri Tıbbiye mezuniyetinden 1950 yılında siyaseti bırakmasına kadar geçen süre içerisindeki askerî ve siyasî faaliyetleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sırasında ATASE Arşivi ve Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi başta olmak üzere arşivlerden toplanan belgeler, araştırma eserleri, yerel ve ulusal olmak üzere birçok süreli yayın incelenmiş, Hulusi Alataş'ın oğlu Yalçın Alataş'ın bilgi ve arşivinden yararlanılmıştır. Elde edilen tüm veriler karşılaştırma yoluyla tahlil edilerek Hulusi Alataş'ın söz konusu dönemlerde aldığı roller ve yaşanan olaylara yaptığı etkiler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Born in Beyşehir in 1882, Dr Ahmet Hulusi Alataş assumed important positions such as the head physician of the army and head aidman in the front line during the Balkan Wars, First World War and Turkish War of Independence after his graduation from the Military Medical School in 1907. He also served as the Principal of the Military Medical School during the Armistice period (following the Armistice of Mudros in October 1918). After ending his career as a military doctor, he served as the Harbormaster of the port of Izmir (1925-1935) before becoming the Mayor of Izmir (1927-1930) and the Minister of Health (1937-1945). Entering the parliament first as Member of Parliament for Aydin in 1936, he was then elected as Member of Parliament for Konya in 1946 and continued his political career until 1950. Besides these positions, Alataş also participated in various associations and commissions such as the Turkish Red Crescent and the Airplane Society. This thesis aims to consider the military and political activities of Ahmet Hulusi Alataş from his graduation from the Military Medical School to 1950 when he quit politics. Sources employed in the thesis include documents from archives such as the ATASE Archives and the Republic Archives section in the State Archives of the Republic of Turkey, secondary sources on the subject, as well as the local and national press. The thesis has also benefited from the information and the personal archive of Yalçın Alataş, son of Hulusi Alataş. Analyzing the data comparatively, this thesis sheds light on the roles Alataş played in the events surrounding him and shows the impact he had on them.