İlk dönem Şiî tefsirlerde mezhebi eğilimler -Kummî örneği-
The sectarian trends in Shia tafsir in the early period -the sample of Qummi
- Tez No: 655110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT KARAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İlk dönem Şiî tefsirlerde mezhebi eğilimleri Kummî özelinde incelemeyi amaçlayan bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, kaynakları ve metodu ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde İslam'da mezhep olgusu, Şia'nın ortaya çıkışı ve tarihi gelişimi kısaca ele alınmakta; mezhebi tefsir ve Şiî tefsir anlayışı olguları değerlendirilerek Kummî'nin hayatı, eserleri ve Tefsiru'l-Kummî isimli kitabındaki tefsir metodu hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde ise Şia'nın birtakım siyasi ve dini düşünceleri ile ilgili bilgiler verilmekte ve bu düşüncelerin Kummî tefsirine yansıma biçimleri ayetlere getirilen yorumlar çerçevesinde ele alınmakta ardından ele alınan konular ile ilgili kısa değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine sectarian trends in Shia tafsir in the early period, consists of an introduction and two other parts. In the introduction part, the subject, importance, sources and method of the study are explained. In the first chapter, the phenomenon of sect in Islam, the emergence and historical development of Shia are briefly discussed; the phenomena of sectarian Tafsir and Shia Tafsir understanding are evaluated and information about Qummi's life, works and the method of Tafsir in his book Tafsir al-Qummi is given. In the second chapter, information about a number of political and religious thoughts of Shia is given and the forms of reflection of these thoughts to the Qummi Tafsir are discussed within the framework of interpretations brought to the verses, and then brief evaluations are made about the issues discussed. Finally, an assessment is made on the subject.