Performance evaluation of joint operations
Birleştirme işlemlerinin performanslarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 65516
  2. Yazar: GÜLSÜN ÜNALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN A. ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Günümüzde, genel amaçlı çok işlemcili sistemleri kullanarak paralel veri tabanlarını destekleme çalışmaları önem kazanmaktadır. Hypercube, birbirine bağlanmış, bağımsız çalışabilen ve mesajlaşma yolu ile haberleşen bir çoklu işlemcidir. Sağladığı kolaylıklardan dolayı, hypercube günümüzde önem kazanmaktadır. Bu yüzden, tez kapsamında sunulan algoritmalar hypercube simülatörü iPSC/2 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Büyük veri tabanlarında çalışan sorguların cevaplanma sürelerini iyileştirmek için paralelizim kullanılmaktadır. Veri tabanı işlemlerinin paralelleştirilmesi stratejileri uzun süren çalışmalar sonucunda geliştirilebilmiştir. Join işlemi, veri tabanı işlemleri içinde en karmaşık olanıdır. Bu işlem, bilgisayar sistemlerinde yüksek haberleşme ve hesaplama maliyeti oluşturur. Bu yüzden veri tabanı sisteminin performansını arttırabilmek için hem tek hem de çok işlemcili sistemlerde join algotimasının performansını arttırmak gerekir. Join işlemim gerçekleştirebilmek için literatürde bir çok algoritma yer almaktadır. Bunlar nested-loop, sort-merge, hash-tabanlı ve DYOP-tabanlı algoritmalardır. Bu algoritmaların tekli ve çoklu işlemciler üzerinde çalışan farklı uygulamaları bulunmaktadır. Hash ve range parçalama stratejileri, bu güne kadar geliştirilmiş popüler veri parçalama stratejileridir. Bu stratejiler tek bir boyutu temel alarak parçalama işlemini gerçekleştirmektedirler. Bu yüzden bu yöntemler, parçalama yapılmayan boyut üzerinden gelen sorgu isteklerini etkin bir şekilde karşılayamamaktadırlar.VI Grid ve DYOP çok boyutlu dosya sistemleridir. Blocker ise DYOP çok boyutlu dosya yapısı üzerinde oluşturulmuş, çok boyutlu bir parçalama yöntemidir. Join algoritmalarının yapısını anlatabilmek için bu tez çalışması kapsamında bir çok join algoritması anlatılmıştır. Bu algoritmaların tekli ve çoklu işlemciler üzerinde çalışan versiyonları araştırılmış, maliyet modelleri oluşturulmuş ve karşılaştırılmıştır. Analitik maliyet modellerinin karşılaştırılması sonucunda, hem tekli hem de çoklu işlemcili sistemlerde, DYOP tabanlı join algoritmalarının diğer join algoritmalarından daha iyi olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, modellemede kullanılan şartlar altında, DYOP tabanlı join algoritmaları hem tekli hem de çoklu işlemcili sistemler için en iyi join algoritması olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Recently, there has been a growing interest in more general purpose multiprocessor systems for supporting parallel database processing. A hypercube multicomputer is a set of interconnected and independent computers communicating by message passing. It has gained much interest in 'recent years due to its flexibility and cost efficiency. Because of these reasons, the algorithms presented in this thesis were implemented on hypercube simulator iPSC/2. In order to improve response time for queries on very large databases, researchers have attempted to exploit parallelism. Considerable amount of work has been done in developing strategies for parallel execution of database operations. The join operation is the most complex operation in database systems. It generates very high communication and computation costs on a computer system. Therefore, it is very important to improve the performance of a join algorithm for a uniprocessor as well as for a parallel computer to obtain high performance database systems. Several join algorithms have been proposed for implementing join operations. These are the nested-loop, the sort-merge, hash-based and DYOP-based join algorithms. There exist several implementations of each algorithm for single processor and multiprocessor cases. Hash and range partitioning strategies are the popular data partitioning strategies developed so far. They are based on the values of a single attribute. Therefore, they cannot efficiently support queries involving non-partitioning attributes.IV Grid and DYOP are multiattribute file structures. Blocker is a multiattribute partitioning mechanism and it is based on the DYOP multiattribute file structure. In this thesis, several join algorithms are discussed in order to cover the basics of the join algorithms. Single and multiattribute processor versions of the join algorithms are investigated and their cost models are derived and compared. The comparisons of analytical cost models show that DYOP based join algorithms outperform the other join algorithms in single and multiprocessor cases, As a result, under the conditions considered in the model, DYOP based join algorithms will be the best candidate for £ single and multiprocessor database systems.