The Performance evaluation of attack helicopters in a joint theater by using constructive simulation systems
Yapıcı benzetim sistemlerini kullanarak taarruz helikopteri müşterek harekat alanındaki başarımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 97555
- Danışmanlar: DR. ERDAL ÇAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Türk Silahlı Kuvvetleri yeni bin yılda kullanılacak olan silah sistemlerini bünyesine entegre etmeye çalışmaktadır. Taarruz helikopterleri bu önemli silah sistemlerinden biridir. I960' lı yıllarda muharebe sahasında boy göstermeye başlayan taarruz helikopterleri, ilk defa Vietnam Savaşında kullanılmış ve çok faydalı olabileceklerini göstermişlerdir. Bunu izleyen yıllarda, ülkeler taarruz helikopterleri geliştirmişler ya da satın almışlardır. Daha sonraki dönemlerde, birçok harekat alanında kullanılmışlardır. Taarruz helikopterlerinin başarımlarının hangi ölçütlere dayandırılarak değerlendirilebileceğinin belirlenmesi ve bu başarı ölçütlerinin hangi özelliklerle nasıl bir ilişki içerisinde olduğunun incelenmesi bu pahalı ve yeri doldurulamaz silah sistemlerinin tedarik ve geliştirme süreçlerine önemli katkıda bulunacaktır. Taarruz helikopterlerinin başarımlarının tek helikopter için ölçülmesinde kullanılabilecek düşük maliyetli birçok yöntem bulunmasına rağmen, stratejik ve operatif ortamda başarım ölçümü ve değerlendirmesi yüksek maliyetli, karmaşık ve güç süreçleri gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, taarruz helikopterinin muharebe sahasındaki performansım stratejik ve operatif seviyede yapıcı benzetim sistemlerinden biri olan JTLS'i kullanarak değerlendirdik. Bu performans değerlendirme çalışmalarından elde edilen sonuçların analizi için istatistiksel ve grafiksel metotlar kullanıldı. JTLS gibi yapıcı benzetim sistemlerinin kullanımı hakkında bazı önemli bulgular da tez içerisinde ayrıntılarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Armed Forces has been integrating some recently immerged weaponary into their war fighting systems. Attack helicopters is an important one of them. Attack helicopters, which have been in theaters since 1960's, were tried in Vietnam War for the first time and proved that they would be very useful. In the following years, countries bought or developed helicopters and these helicopters were used in many wars and operations. To determine the correct performance criteria for attack helicopters and to examine the relation of these criteria with the technical specifications of helicopters and the characteristics of theaters can make a major contribution to the procurement procedures of these expensive and irreplaceable combat systems. Although performance evaluation of attack helicopters for a single helicopter is cheap and there are many methods; measuring and evaluating the performance of attack helicopters in strategic and operational level requires expensive, complex and difficult procedures. In this thesis, we evaluate the performance of attack helicopters in strategic and operational levels by using JTLS, which is one of the constructive simulation systems. We use some statistical and graphical tools to analyze the results obtained through these performance evaluation studies. Some important findings about the usage of constructive simulation systems like JTLS are also elaborated in the thesis. XVII