Contact metamorphism in the cover series of the Menderes massif, southern part of Turgutlu, Manisa
Turgutlu-Manisa güneyinde yeralan Menderes masifi örtü serilerindeki kontakt metamorfizma
  1. Tez No: 65517
  2. Yazar: GÖNÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VII ÖZET Menderes Masifi'nin Ödemiş-Kiraz Asmasifi Bozdağlar kesiminde yeralan çalışma alanı yaklaşık 56 kmflik bir alanı kapsamaktadır. Bölgede; örtü ve çekirdek olmak üzere iki ana gruba ayrılan Menderes Masifi'nin örtü serilerine ait ardalanmalı bir topluluk yeralır. Olasılıkla Permo-Karbonifer yaşlı kabul edilen bu ardalahmalı topluluk fillit, şist ve mermerlerden oluşmaktadır. Sahada, grafitçe zengin genelde koyu gri-siyah renkli bu birimler post-metamorfik granit-granodiorit bileşimli plütonlar tarafından kesilmiştir. Kemalpaşa-Sinancılar ve Sanlar köyleri çevresinde gerçekleşen çalışmada ; iki farklı metamorfizma fazının etkileri belirlenmiştir. Bunlardan birincisi bölgesel metamorfîzma karakterinde olup, tüm Menderes Masifi' ni etkileyen“ Ana Metamorfizma ”dır. Barrowian tipi bu metamorfizma, sahada düşük-orta dereceli koşullarda gelişmiş olup, özellikle fillitlerdeki anahtar minerallerle temsil edilir. Lokal özellikteki ikinci metamorfizma ise ; Batı Anadolu'yu etkileyen genleşme tektoniği sırasında Masifin daha önce bölgesel metamorfizma geçirmiş örtü serileri içine yerleşen post-metamorfik plütonların çevre kayalarda neden olduğu kontakt metamorfizmadır. Yaklaşık 7 km çapında bir alanda etkili olan kontakt metamorfizma örtü serilerine ait metapelit ve metakarbonatlarda farklı parajenezler geliştirmiştir. Metapelitlerdeki kontakt metamorfizmanın yeni oluşan minerallere dayanarak dıştan içe doğru üç kontakt zona ayrıldığı saptanmıştır ; 1) Biotit II + Muskovit II (Albit - epidot - hornfels fasiyesi) 2) Andalusit + Biotit II + Muskovit II (Hornblende - hornfels fasiyesi) 3) Sillimanit + Andalusit + Biotit II + Muskovit II (Piroksen - hornfels fasiyesi)VIII Sahada iç zon içinde yeralan metakarbonatlar ile karbonat içeren metapelitlerde skarn oluşumları belirlenmiştir. Karbonat içeren metapelitlerin konakt metamorfiznasına bağlı olarak gelişen skarn parajenezleri ilksel kaya kimyasına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Gözlenen temel paraj enezler ; Kalsit + klinopiroksen + amfibol, Granat + klinopiroksen + epidot - zoisit, Granat + amfibol, Klinopiroksen + amfibol olarak belirlenmiştir. Bölgedeki metapelitlerde gözlenen düzlemsel ayrılma yapıları ve izoklinal kıvrımlar Menderes Masif indeki olasılı Eosen / Oligosen yaşlı rejyonal metamorfizma sırasında etkili olan sıkışma tektoniğinin ürünleridir. 19.5 + 1.5 My. kristalizasyon yaşma sahip (Hetzel ve diğ., 1 995) granitler ve bunların neden olduğu kontakt metamorfik kayaçlarda genleşme tektoniğine ait yaygın yapıların varlığı belirlenmiştir. Bu bulgular Batı Anadolu'da genleşme tektoniğinin başlangıcının Geç Oligosen (?) / Erken Miyosen yaşlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The study area is located in the Bozdağlar Region, Ödemiş-Kiraz Submassif of Menderes Massif and covers an area of approximately 56 km2. In the region, an intercalated unit of the Menderes Massif exposes over large area. This intercalated unit which is regarded most probably as Permo-Carboniferous aged, composes of phyllites, schists and marbles. These graphite-rich and mostly dark grey-black colored units are cut by the post-metamorphic granitic-granodioritic plutons in the area. In tis study carried around Kemalpaşa-Sinancılar and Sanlar villages, the effects of twodistinct metamorphic events are distinguished. The first phase prevailed under Barrowian-type metamorphism and is regarded to be the“ Main Menderes Metamorphism ”affecting whole Menderes Massif. This Barrowian-type metamorphism developed in low to medium grade conditions in the area. The second metamorphism which was resulted from the intrusion of the acidic plutons, caused contact metamorphic effect on the country rocks. This contact metamorphism which can be marked over an area of 7 kms radius, gave rise characteristic assemblages in the metapelites and metacarbonates of the cover series. In this study three contact metamorphic zones were distinguished : 1) Biotite II + Muscovite II (Albite - epidote - hornfels facies) 2) Andalusite + Biotite II + Muscovite II (Hornblende - hornfels facies) 3) Sillimanite + Andalusite + Biotite II + Muscovite II (Pyroxene - hornfels facies) In the inner zone occurrences were detected in the marbles and carbonate-rich metapelites. The stable assemblages of the skarn developed in the marble and carbonate-rich metapelites, can be given as follow :VI Calcite + clinopyroxene + amphibole, Garnet + clinopyroxene + epidote - zoisite, Garnet + amphibole, Clinopyroxene + amphibole. The penetrative foliation which are observed in the metapelites and isoclinal foldings, are the products of the compressional tectonic regime which were accompanied by the regional metamorphism during the Eocene / Oligocene time. The widespread deformation evidence about the extension tectonic regime were determined in the regional metamorphic rocks, post-metamorphic acidic plutons which were dated at 19.5 T 1.5 Ma for the crystallization age, as well as the contact metamorphic phases. These evidence reveal that the extension tectonic regime in Western Anatolia set in during Late Oligocene (?) / Early Miocene.