İslam hukuku metedolojisi açısından nass-müşkil ilişkisi
Nass-müşkil relation in terms of Islamic law methodology
- Tez No: 655167
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biz bu çalışmada manası açık lafızlardan nassın ve kapalı lafızlardan müşkilin tarihsel kavram analizini ve furu' fıkıhtaki örnekler üzerinde makâsıd ile irtibatını kurmaya çalıştık. Bu iki kavramın yanı sıra lafızların mana ile irtibatı bulunan diğer lafızlara da kısaca değindik. Çalışmamızda nass kavramının, birçok kullanımı ile karşılaşsak da, fıkıh usûlündeki kullanımını esas aldık. Müşkil lafzın anlam alanını ve işkâl sebeplerini tespit ederek bunlara çözüm oluşturacak metodları inceledik. Ayrıca bu iki kavramın te'vil ile irtibatını ve alanını saptamaya çalıştık. Ele aldığımız kavramların fukaha ve mütekellim usûlcüleri nezdinde karşılığını kavramaya çalıştıktan sonra furu' fıkıhtaki karşılığını ve dinin ana ruhunu yansıtan makâsıd ile irtibatını kurmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
We tried to capture the historical concept analysis of nass and client from the open and closed phrases and their contact with the site on the examples in the furu 'fiqh. In addition to these two concepts, we briefly touched on other titles that have a connection with the meaning of words. Although we encountered many uses of the concept of nass in our study, we tried to determine its place in fiqh method. We determined the meaning area of the client word and the reasons for the violation, and determined the methods that would solve them. In addition, we tried to determine the contact and area of these two concepts with ta'vil. After trying to grasp the concepts we dealt with in terms of faqaha and muqadil usil, we tried to establish a contact with the place that reflects the furu 'juridy in the fiqh and the main spirit of religion.