Fazla bagajların havayolu kargo taşımacılığına etkisi
Effect of excess baggages on air cargo transport
- Tez No: 655166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hava taşımacılığında en çok gelir elde edilen kaynaklardan biri de kargo taşımacılığıdır. Kısa adıyla Hava Kargo, yolcu taşıması yapan şirketler için dahi önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Sivil havacılığın geliştiği yıllarda paralel olarak evrimleşen bu taşımacılık türü başlarda çok deneysel ve pahalı olsa da sağladığı kolaylıklardan dolayı hızlıca popülerleşmiş ve sektörü her anlamda büyümeye itmiştir. Günümüzde havayolu taşıyıcıları kargo taşımacılığına büyük önem verdiklerinden dolayı kargo yüklemesi sırasında oluşabilecek operasyonel aksaklıkları en aza indirgemeyi hedeflerler. Konu içerisinde bahsedeceğim gibi hava kargo taşıması sadece kargo uçakları ile yapılmıyor başlarda yolcu uçakları ile başlanmış daha sonra doğan ihtiyaçlardan ötürü kargo uçağı konfigürasyonlarına gidilmiştir. Hal böyle iken yolcu uçaklarına kargo taşımacılığını sırasında oluşabilecek birçok aksaklık vardır. Bu aksaklıklardan biri de fazla yolcu bagajlarıdır. Karlı gibi görünen ama uzun vadede şirketleri negatif etkileyen bu uygulamanın hava kargo taşımacılığına etkisini inceledim. Araştırmamda havacılık sektöründeki kargo taşımacılığını Tarih boyunca etkileyen olumlu olumsuz yanları hava kargo taşımacılığına etkisini ve son olarak yolcu fazla bagajlarının hava kargo büyümesine etkisinin olumlu ve olumsuz yanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main revenues of airline transportation is Cargo transportation. Air Cargo, as a short name, became a crucial revenue resource even for the air passenger transportations. While civil aviation is developing, in parallel, this type of transportation driven the sector through expanding even it was experimental and expensive in the very beginning. At present, they, because, emphasis on it, the aviation companies aim to reduce operational problems during the cargo loading process. As I will explain below, Cargo transportation, at first, was done by passenger aviation, after a while because of the growth in the sector, it drives the companies to configure planes. So there is a lot of problems that can occur during Cargo transportation. One of them is the extra passenger luggage. I studied what it seems beneficial, but in the long run, it negatively affects the companies. In my research, I analyzed what affects Cargo operation whether positive or negative throughout history, how it affects aviation, and how extra luggage affects the air Cargo operation growth through time whether positive or negative.