Ürün tercihinde ambalaj tasarımlarının satın alma davranışlarına etkisinin incelenmesi ve ambalaj tasarımına yönelik bir ders programı önerisi
An analysis on the effect of packaging design on purchasing behavior in product choice and a curriculum suggested for packaging design
  1. Tez No: 655183
  2. Yazar: HATİCE BAHATTİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın amacı, ambalaj unsurları, tasarım öğeleri, özel baskı çeşitleri, hedef kitle ve ürün özellikleri dikkate alınarak hazırlanan ambalaj tasarımlarının, tüketici satın alma kararına olan etkisini belirlemek, grafik tasarım öğrencilerinin, ambalaj tasarımı gelişimlerini sağlamaya yönelik bir ders programı geliştirmek, uygulamak ve öğrenci başarısı üzerindeki etkisini ölçmektir. Çalışma; karma araştırma yöntemine dayalı olup, iki aşamalı planlanmıştır. Birinci aşamada kuramsal çerçeve ve sektör görüşleri için betimsel model, ikinci aşamada ise ön test - son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Ambalaj unsurları, tasarım öğeleri, hedef kitle ve ürün özellikleri dikkate alınarak hazırlanan ambalaj tasarımlarının, tüketici satın alma kararına olan etkisinin belirlenmesi için tarama modelinden faydalanılmıştır. Alanyazın taraması ve ambalaj sektörü uzmanlarının yarı yapılandırılmış görüşme formuna verdiği yanıtlar ve talepleri doğrultusunda ambalaj tasarımı ders programı geliştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, birçok yükseköğretim kurumunda kullanılan standart ambalaj tasarım ders programının; satın almada etkili olan kriterleri sağlamadığı, bu programla birlikte öğrencilerin sektör beklentilerine karşı kendilerini yetersiz hissettiği, akıllı ambalaj, teknolojik eklentiler ve 3D modellemeleri konusunda öğrenci donanımını sağlayamadığı saptanmıştır. Geliştirilen ders programının (GDP), öğrencilerin ambalaj tasarımlarına etkisini belirlemek için ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler 3 kişilik alan uzmanı ekibi tarafından değerlendirilmiştir. Program içeriğini oluşturabilmek ve nasıl değerlendirileceğini belirlemek için, 14 sektör çalışanı, 1 program geliştirme uzmanı, 1 ölçme değerlendirme uzmanı ve 1 tasarım uzmanından destek alınmış, uygulama 2019-2020 öğretim yılı bahar döneminde Sinop Üniversitesi Tasarım Bölümü'nden 60 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri 18.02.2019 / 07.07.2020 tarihleri arasında, yarı yapılandırılmış görüşme formları, haftalık kazanım değerlendirme formları ve tasarım uygulaması analitik değerlendirme ölçeği ile toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda GDP'nın, öğrencilerin ambalaj tasarımlarına yönelik olarak, sektör ve tüketici beklentilerini karşılar nitelikte olumlu etkiler sağladığı görülmüştür. Bu çalışmada ambalaj tasarımı konusunda donanımlı öğrenci yetiştirmeye katkı sağlayacağı düşünülen ambalaj tasarımı ders programı geliştirilmiştir. Ambalaj tasarımı öğretim elemanlarına, öğrencilere ve eğitim kurumlarına; tasarım ve baskı sürecinin teknolojik yeniliklerle desteklenmesine, sektör beklentilerinin dikkate alınmasına ve sürekli olarak gelişen tasarım sektörüne paralel olarak ders programlarının güncellenmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of packaging designs devised with an eye to packaging elements, design components, special types of printing, target audience and product properties on consumer purchasing decision, develop and apply a curriculum for graphic design students to enable their development in packaging design, and measure the effect thereof on student success. The study was based on qualitative and quantitative research methods and was planned to comprise two stages. In the first stage, survey model was employed for theoretical framework and sector views, whereas the second stage had an experimental design involving a pre-test and post-test control group. Use was made of the survey model to determine the effect of packaging designs devised with an eye to packaging elements, design components, target audience and product properties on consumer purchasing decision. A packaging design curriculum was developed based on results obtained from literature review and the responses and requests given by packaging industry experts to the interview form. A quasi-experimental pattern involving a pre-test and posttest control group was used to determine the developed curriculum's (DC) effect on the students' packaging design. The results obtained were assessed by a team of 3 field experts. Support was received from 14 sector employees, 1 curriculum development specialist, 1 measurement and assessment specialist and 1 design specialist to generate the curriculum contents and to identify how to perform the assessment thereof, with the curriculum being applied to 60 participants at Sinop University Design Department in 2019-2020 spring semester. Study data were collected and analyzed in the period between 18.02.2019 and 07.07.2020 through semi-structured interview forms, weekly evaluation forms and a design application analytical evaluation scale. At the end of the study, it was seen that DC created positive effects on students' packaging designs, meeting the expectations of both the sector and consumers. The findings suggested that the standard packaging design curricula applied in several higher education institutions failed to meet the criteria influential on purchasing decisions, made the students feel incompetent to satisfy the expectations in the sector, and failed to enable the students attain skills in terms of smart packaging, technologic add-ons and 3D modelling. In this study, a packaging design curriculum was developed that is thought to contribute to the training of students well-equipped to engage in packaging design. Suggestions were made to design lecturers, students and educational institutions for supporting the design and printing process with technological novelties, taking account of sector expectations, and updating of curricula in parallel to ever-developing design sector.