Hilbert dönüşümü ve özellikleri
Hilbert transform and its properties
  1. Tez No: 655190
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hilbert dönüşümü ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Hilbert dönüşümünün Fourier ve Radon dönüşümleri ile ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Hilbert dönüşümünün hesabı için çeşitli yaklaşım yöntemleri araştırılmıştır. Hilbert dönüşümünün hesaplanmasında dikkate alınması gereken iki temel mesele, çekirdeğin tekil olması ve integral sınırlarının sonsuz olmasıdır. Bu çalışmada, bazı klasik sayısal integrasyon yöntemleri, Gauss kuadratür yöntemi ve Hilbert dönüşümünün Fourier dönüşümü ile ilişkisine dayanan bir yöntem ile Hilbert dönüşümünün hesabı için yaklaşımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three chapters. In the first chapter, basic information about Hilbert transform is given. In the second chapter, the relations of Hilbert transform with Fourier transform and Radon transform are discussed. In the third chapter, various approximation methods for the evaluation of Hilbert transformation are investigated. The two fundamental issues to be considered in the calculation of the Hilbert transform are that the kernel is singular and the boundaries of the integral are infinite. In this study, Hilbert transform aproximately evalauted by some classical numerical integration methods, Gauss quadrature method and a method based on the relationship between Fourier transform and Hilbert transform.