Hakkari ilinde yayılış gösteren Galeodes araneoides (Pallas, 1772) ve Galeodes toelgi Werner 1922 türlerinde (Galeodidae, Solifugae) kütikular yapıların fonksiyonel morfolojisi
Functional morphology of the cuticular structures in the species of Galeodes araneoides (Pallas, 1772) and Galeodes toelgi Werner, 1922 (Galeodidae, Solifugae) in Hakkari province
  1. Tez No: 655221
  2. Yazar: SELMA BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ERDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada 2019-2020 bahar-yaz aylarında Hakkari ilinin farklı lokalitelerinden toplanan Galeodidae familyasına ait Galeodes araneoides (Pallas, 1772) and Galeodes toelgi Werner 1922 böğü türleri değerlendirilmiştir. Tanımlanan türlerin taksonomileri ve eksternal morfolojilerine ait detaylı tanımlamalar yapılmıştır. Galeodes araneoides (Pallas, 1772) türü geniş bir alana yayılmış olup tür içi renk ve vücut büyüklüğü bakımından varyasyon göstermektedir. Galeodes toelgi Werner 1922 türü Hakkari ilinden ilk kez kaydedilmiştir. Erkek ve dişi Galeodes araneoides (Pallas, 1772)'de keliser, pedipalp, yürüme bacaklarına ait sensillalar ve kütikular yapılar taramalı elektron mikroskop (SEM) aracılığıyla incelenmiştir. Toplamda farklı alt tipleri bulunan 6 tip sensilla tanımlanmıştır: Microtrichia, Sensilla ampullacea, Sensilla basiconica, Sensilla chaetica, Sensilla trichodea ve Slit sensillum. Bunların bulunduğu yer, genel morfolojileri ve habitattaki davranışları ilişkilendirilerek fonksiyonel morfolojileri yorumlanmıştır. Kemoreseptör ve mekanoreseptör olarak tanımlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Galeodes araneoides (Pallas, 1772) and Galeodes toelgi Werner, 1922 solifuge species belonging to the Galeodidae family collected from different localities of Hakkari province in the Spring-Summer seasons of 2019-2020 years were evaluated. The taxonomies of idetified species and detailed external morphology were presented. Galeodes araneoides (Pallas, 1772) is spread over a wide area and shows interspecific variations in terms of color and body size. Galeodes toelgi Werner 1922 was recorded from Hakkari province for the first time. The sensilla and suticular structures of chelicerae, pedipalps and walking legs were examined by scanning electron microscopy (SEM) in male and female Galeodes araneoides (Pallas, 1772) species. In total six types of sensilla have been identified with different subtypes; Microtrichia, Sensilla ampullacea, Sensilla basiconica, Sensilla chaetica, Sensilla trichodea and Slit sensillum. The functional morphology was interpreted by associating their location, general morphology and behavior in the habitat. The have been idetified as chemoreceptors and mechanoreceptors.