Hakkari ilinde yayılış gösteren Tettigoniidae (Insecta, Orthoptera) familyasına ait türlerin morfolojik tür hipotezlerinin davranışsal verilerle sınanması
Testing the morphological species hypotheses of species belong the Tettigoniidae family (Insecta, Orthoptera) distributed in Hakkari province with behavioral data
  1. Tez No: 749317
  2. Yazar: CAHİT AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tez kapsamında 2020-2021 yıllarında Nisan-Ekim ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında Hakkari ilinde yayılış gösteren Tettigonidae familyasına ait toplam 16 türün erkek çağrı sesi, arazide veya laboratuvar (oda) koşullarında, yüksek kalite kondansatör mikrofon bağlı Tascam DR100 ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış ve biyoakustik analizler yapılmıştır. Bu türlerden altısının biyoakustik analizi (Bradyporus (Callimenus) latipes, Isophya hakkarica, Kurdia uvarovi, Novadrymadusa karabagi, Psorodonotus hakkari ve Squamiana supericola) ilk kez bu çalışmayla bilim dünyasına sunulmuş olup, yedi türün biyoakustik analizi (Conocephalus (Anisoptera) fuscus, Pezodrymadusa indivisa, Polysarcus zacharovi, Tetigonia armenica, Tettigonia caudata, Tettigonia viridissima, Uvarovistia satunini) ise Hakkari ili populasyonlarından ilk kez verilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Hakkari'de yayılış gösteren üç türün (Apholidoptera kurda, Saga hakkarica ve Uvarovistia zebra) biyoakustik analizleri ise yeni bireyler üzerinden bu çalışmada yeniden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Tettigoniidae familyasına ait 16 türün seslerinin türe özgü olduğu, basit ses tipine sahip olduğu ve morfolojik tür hipotezleri, davranışsal (ses) olarak da desteklendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the male calling songs of 16 species belonging to the Tettigoniidae family distributed in Hakkari were recorded in the field studies between April and October in 2020-2021, in the field or in the laboratory (room) conditions, with a Tascam DR100 song recorder connected to a high quality condenser microphone and bioacoustics analyses were performed. The bioacoustics analysis of six of these species (Bradyporus (Callimenus) latipes, Isophya hakkarica, Kurdia uvaravi, Novadrymadusa karabagi, Psorodonotus hakkari and Squamiana supericola) was presented to the scientific world for the first time with this study, and the bioacoustics analysis of seven species (Conocephalus (Anisoptera) fuscus, Pezodrymadusa indivisa, Polysarcus zacharovi, Tettigonia armenica, Tettigonia caudata, Tettigonia viridissima, Uvarovistia satunini) were given for the first time from Hakkari populations. In addition, in this study, the bioacoustics analyses of three species (Apholidoptera kurda, Saga hakkarica and Uvarovistia zebra) distributed in Hakkari were re-evaluated in this study on new individuals. As a result of the findings, it has been determined that the sounds of 16 species belonging to the Tettigoniidae family are species-specific, have a simple calling song type, and morphological species hypotheses are also supported behaviourally (calling song).