Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesinde duyu eylemleri
Sense verbs in Turkish and Turkmen languages
  1. Tez No: 655222
  2. Yazar: MERVE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 477
Özet
Çalışmada duyu, algı, duyu eylemi kavramları ile Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesinde yer alan duyu eylemleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; duyu ve algı kavramları felsefe, psikoloji, tıbbî fizyoloji ve dilbilim gibi bilim alanlarından yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından elde edilen duyu verilerinden hareketle duyu eylemi sınıflandırması yapılmıştır. İkinci bölümde, oluşturulan sınıflandırmadan yola çıkarak Türkiye Türkçesinde yer alan duyu eylemleri Güncel Türkçe Sözlük'te taranmış ve her bir eylem uygun başlık altına alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkmen Türkçesinde yer alan duyu eylemleri Türkmen Diliniñ Düşündürişli Sözlüği'nde taranmış ve her bir eylem yine uygun başlık altına alınmıştır. Son olarak her iki lehçede yer alan her bir duyu eylemi sözlükteki anlam sırasına, kullanım etiketlerine ve kılışlarına göre karşılaştırılmış ve elde edilen veriler tablo, şema ve grafikler halinde sunulmuştur. Bu çalışmada bilinen duyulardan çok daha fazla duyu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye Türkçesinin duyu eylemleri açısından Türkmen Türkçesinden daha zengin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sense verbs in Turkish language and Turkmen language have been discuessed through terms such as sense, perception, sense verbs using a comparative approach. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, sense and perception terms were explained depending on philosophy, psychology, medical physiology and linguistics. Then, with reference to the acquired data of sense, a classification of sense verbs was conducted. In the second chapter, sense verbs that are in Turkish language of Turkey were reviewed in up-to-date Turkish Dictionary with regard to the conducted classification and each verb was ranked under a convenient title. In the third chapter, sense verbs in the Turkmen language were rewieved in Turkmen Explanatory Dictionary and again, each verb was ranked under a convenient title. Lastly, each sense verb of both languages was compared considering their meaning sequence, usage labels and their actions and the acquired data were presented in tables, schemes and graphics. It is concluded in the study that there are many more senses than it has been known. Besides, it is inferred that Turkish language is wealhier than Turkmen language in terms of the sense verbs.