GAP bölgesinde center pivot sulama sistemi ile uygulanan farklı miktarlardaki sulama suyunun ayçiçeğinde verim ve kaliteye etkisi
Effect of different amounts of irrigation water applied with center pivot irrigation system on yield and quality in sunflower in GAP region
  1. Tez No: 655235
  2. Yazar: YILMAZ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, farklı sulama düzeylerinin ayçiçeğinin verimine ve kalitesine etkisini belirlemek amacıyla 2019 yılında Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırmada, farklı sulama düzeylerinin oluşturulmasında center pivot sulama sistemlerinden yararlanılmıştır. Bu amaçla, center pivot sulama sistemi üzerinde yapılan düzenleme ile 4 farklı sulama seviyesi oluşturulmuştur. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde 4 konulu ve 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sulama sezonu boyunca deneme konularında 395-838 mm sulama suyu uygulanmış ve konuların su tüketimleri 451-860 mm arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different irrigation levels on the yield and quality of sunflower in 2019 at the Şanlıurfa Ceylanpınar Farm. In the study, center pivot irrigation systems were used to create different irrigation levels. For this purpose, 4 different irrigation levels were created with the arrangement made on the center pivot irrigation system. The research was carried out in a randomized block design with 4 subjects and 4 replications. During the irrigation season, 395-838 mm irrigation water was applied in trial subjects and the water consumption of subjects varied between 451-860 mm.