15-18 yaş müsabık taekwondo sporcularının şiddet eğilim düzeylerinin incelenmesi
Investigation of violent tendency levels of competitor taekwondo athletes WHO are age of 15-18 years
  1. Tez No: 655276
  2. Yazar: CENGİZHAN PAKYARDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Spor ortamlarında meydana gelen şiddet olayları, sporun toplumlar üzerindeki barışçıl algısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sporcuların şiddet eğilimini etkileyerek şiddet ve saldırganlık davranışına sürükleyebilecek olan etkenlerin araştırılması gerekmektedir. Araştırma, 15-18 yaş müsabık taekwondo sporcularının içerisinde bulundukları spor alanlarının yanı sıra sosyal çevrelerinde karşılaştıkları şartların şiddet eğilimleri üzerindeki etkileri neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2020 yılında düzenlenen Türkiye Gençler Taekwondo Şampiyonasına katılan 15-18 yaş aralığında toplam 371 sporcu yer almıştır. Araştırmada veriler, Göka, Bayat, Türkçapar tarafından; 1998 yılında,“Aile İçinde ve Toplumsal Alanda Şiddet”konu başlıklı araştırmada kullanılmak amacıyla geliştirilmiş olan“Şiddet Eğilim Ölçeği”uygulanarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan taekwondo sporcularının Şiddet eğiilim düzeylerinde cinsiyet, okul türü, ekonomik durum, spor kulübü değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı derece farklılık görülmemiştir. Yaş, anne-baba eğitim durumu, antrenör tutumu, taekwondo sporculuk yılı, boş zamanları değerlendirme ve bilgisayar oyunları oynama değişkenleri açısından ise istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılıklar görülmüştür. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde sporcularda başarısızlık sonucunda cezalandırılmanın ve şiddet gerçekleştirme aracı olarak kabul edilebilecek şiddet içerikli sanal oyunların şiddet eğilimi üzerinde etkili olduğu, şiddet eğiliminin 15 yaş grubunda en yüksek seviyede görüldüğünden kritik dönem olarak belirlenebileceği, anne ve baba eğitim durumunun sporcuların Şiddet eğilimleri üzerinde şekillendirici olabileceği, boş zamanları değerlendirme ve bilgisayar oyunu oynama durumunun Şiddet eğiilimi üzerinde etkili bir faktör olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence occurring in sports environments negatively affect the peaceful perception of sports on societies. Therefore, it is necessary to investigate the factors that can affect the violent tendency of athletes and lead them to violent and aggressive behavior. The study was carried out to determine the effects of the social environment conditions as well as the sports fields on the violent tendencies of the competitor Taekwondo athletes who are 15-18 age group. For the purpose of examining the violent tendency levels of competitor taekwondo athletes ın the age of 15-18 years in this study, the data were collected using the“Violent Tendency Scale”that was developed by Göka et al. (1998). The sample consisted of a total of 371 athletes, who volunteered to participate in the study from among the athletes that participated in the Turkish Taekwondo Championship. According to the research results, It was no statistically significant difference in the violence tendency levels of taekwondo athletes participating in the study in terms of gender, school type, economic status, and sports club variables. There were statistically significant differences in terms of age, parental education level, coaching attitude, evaluating leisure time and playing computer games. When the results of the research evaluated, the exposure to punishment as a result of a failure in athletes and the violent virtual games that can be accepted as a means of committing violence are effective on the tendency to violence. It can be determined as a critical period since the tendency to violence is seen at the highest level in the age group of 15. It was concluded that the educational status of the mother and father can be a shaping factor on the violent tendencies of the athletes, and the use of leisure time and playing computer games can be evaluated as an effective factor on the violent tendency.