Spor bilimleri alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of exercise addiction levels of university students studying in sports sciences: The case of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 655277
  2. Yazar: SUAT MEHMET PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda egzersiz bağımlılığı oldukça dikkat çekici bir konu haline gelmiştir. Araştırmacılar, yoğun ve aşırı egzersizlerin bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmak için çeşitli araçlar geliştirmişlerdir. Egzersizin olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz birtakım etkilerinin de olabileceği bilinmelidir. Bunlardan bir tanesi de bir bağımlılık türü olarak tanımlanabilen egzersiz bağımlılığıdır. Bu araştırma Kahramanmaraş ili örneğinde, Spor bilimleri alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada çalışma deseni olarak tarama (survey) metodu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören 191'i erkek, 147'si kadın olmak üzere toplam 338 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Tekkurşun ve ark. (1) tarafından geliştirilmiş olan Egzersiz Bağımlılığı ölçeği (EBÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recently, exercise addiction has become a very interesting issue. Researchers developed various tools for the purpose of investigating the negative effects of intense and excessive exercises on individuals. It should be recognized that there can be negative effects of exercise as well as positive effects. One of them is exercise addiction, which can be defined as a type of addiction. This study was conducted for identifying exercise addiction levels of sports science students in terms of different variables in the sample of Kahramanmaras province. Survey method was used in the research as studying pattern. The sample consisted of a total of 338 university students, including 191 male and 147 female, who study at Kahramanmaras Sutcu Imam University, School of Physical Education and Sports. In this study, the data were collected using the“Exercise Addiction Scale”(EAS) that was developed by Tekkursun et al. (1).