Evaluation of clock distribution methods by computer
Saat sinyali dağıtım yöntemlerinin bilgisayarda değerlendirilmesi
- Tez No: 65532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Saat işaretinin dağıtımı, bir bilgisayar sistemi için kalp vazifesi görmektedir. Bilgisayar sisteminin çalışma frekansı yükseldiği zaman, saat sinyalinin dağıtımında bazı parametreler önemli rol oynarlar. Bu parametrelerin başlıcaları, saat sinyalinin senkronizasyon bozukluğu, sistemin baskı devresindeki saat işaretinin iletildiği hatların etkileri ve saat işaretlerinin birbirlerine elektromanyetik girişimleri. Bu parametrelerin etkilerinin azaltılması için bazı saat dağıtma metodları vardır. Bu metodlar, saat sinyalini dağıtmak için az senkronizasyon bozuklu saat dağıtma elemanları kullanma, saat sinyalinin hat boylarının ayarlanması, minimum açık hat uzunluğundan daha uzun hatlar için hat sonlandırma tekniklerinin kullanılması ve diğerleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clock distribution is the heart of a computer system. When the operating frequency of the computer system is high, some parameters play an important role on clock distribution system. These parameters are mainly clock skew, PCB clock trace effects (Ringing, overshoot, undershoot), and electromagnetic interference (EMI) between the clock signals. There are some clock distribution methods to reduce the effects of these parameters. These methods are using low skew clocking devices to distribute the clock signals, adjusting the trace lengths of the clock signals, using line termination techniques for traces longer than minimum open line length,.etc.