Housing lay-out for higher income people in Güzelbahçe
Güzelbahçe'de yüksek gelir grubu için konut alanı tasarımı
  1. Tez No: 65533
  2. Yazar: ŞÜKRAN YEŞİM ŞENLİYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Bugün ülkemizde milyonlarca kişi kentlerde yaşamaktadır. Değişen zaman ve teknoloji ile birlikte yaşam koşullan da değişmekte ve kentlerimiz de bu değişimden gerek mekansal, gerekse sosyal boyutlarda etkilenmektedir. Güngeçtikçe artan kent nüfusuna karşılık kentlerimizde pek çok hizmet eksik ya da düşük kaliteli olmakta ve kentlerde yaşayan kişiler de bu yetersizlikler nedeniyle farklı arayışlara girmektedir. Yoğun bir yapılaşmaya sahne olan kentimiz İzmir'de de gitgide artan hava ve ses kirliliği, insan ölçeğinden uzak yapılar, açık mekanların eksikliği, ihtiyaçlara cevap vermeyen yaşama alanları, kişileri merkezden ve yoğun yapılaşmadan uzak yerlere çekmektedir. Bu kişiler, doğayla yalan ilişki içinde olacakları kişisel ve toplumsal mekanlara sahip, insan ölçeğine ve doğaya saygılı, farklı yaş gruplarının farklı isteklerine olanak tanıyan mekanlara ve çevreyi yaşanabilir kılan diğer bir nokta olarak fiziksel ve sosyal donatılara sahip olan çevrelerde yaşamak istemektedir. Çağdaş toplumların bir gereği olarak kentlerde yaşayan kişiler, eğitim, meslek ve gelir durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu farklılaşma ile farklı toplumsal sınıflara ait olan kişilerin yaşam biçimleri, alışkanlıkları, ihtiyaçları, beklentileri de değişmekte ve bu tüm sosyal ve mekansal boyutlarda kentlerimize yansımaktadır. Kent içinde en yüksek ranta sahip olan bölgelerde, sınıflaşmanın en önemli belirleyicisi olarak gelir durumuna göre yüksek grupta yer alan kişiler yaşamaktadır. Üst toplumsal sınıf olarak adlandırılan kişilerin ödedikleri ranta karşılık yaşadıkları bölgeler ve konutlar ile ilgili düşünceleri ve eleştirileri, bu çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Bu çalışma, kentimizde yaşayan üst gelir grubunun yaşadıkları alanların nitelikleri ve bunların yeterliliği ile yaşamak istedikleri konutlardan ve çevresinden neler beklediklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Belirli kriterlere göre yapılan bölgeleme ile kent bütününde üst gelirgrubunun yaşadıkları alanlarda bir anket çalışması yapılmış ve bu çalışmada kişilerin yaşadıkları alanların mekansal ve çevresel nitelikleri ve bunların yeterliliği, yaşamak istedikleri alanların mekansal ve çevresel nitelikleri, beklentileri ve talepleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonuçlara göre Güzelbahçe'de bir konut alam tasarlanmıştır. Tasarıma ışık tutması için kent içinde yapılan araştırma bölgelerine ek olarak farklı karakterde bir konut alanı olarak Sahilevleri'nde bir sitede de anket çalışması yapılmış ve aynı amaçla burada yaşayanların da yaşadıkları ve yaşamak istedikleri alanlar ile ilgili görüşleri alınmıştır. Bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Girişi izleyen ikinci bölümde çalışmanın amacı ve metodu anlatılmış ve bunu konut ile ilgili genel bilgileri ve lüks konut kavramım ele alan üçüncü bölüm izlemiştir. Dördüncü bölümde, sosyal sınıf kavramları ve kriterleri üzerinde durulmuş ve İzmir kentinde yapılan bir araştırmadan yararlanılarak sosyal sınıfların tarihsel süreçte ve günümüzde mekansal dağılımları incelenmiştir. Beşinci bölüm, İzmir'de üç bölgede ve bir sitede yapılan anket çalışmasının amaçlarım, yapımım, bölgesel ölçekte bu çalışmadan elde edilen bulguları ve bunların değerlendirilmesini içermektedir. Planlama alanının anlatıldığı 6. Bölümde ise Güzelbahçe ve çalışma alam ile ilgili fiziksel veriler, mevcut durum ve plan kararlan anlatılmıştır. Tasarıma ilişkin bilgilerin anlatıldığı 7. Bölümde alanla ilgili plan kararlan ve genel tasarım ilkeleri anlatılmıştır. Tüm çalışma, yapılan araştırmalar ve çalışmaların genel bir değerlendirilmesinin anlatıldığı 8. Bölüm ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, millions of people in our country live in urban areas. With the ever changing time and technology, the life conditions also change considerably, and such a development leaves its effects on our cities interms of both the spatial and the social dimensions. Despite the increasing urban population, most of the services are either absent or low quality, thus because of these inadequaciesthe people living in cities search for different spaces to live in. As for the city of Izmir, which witnesses an intense construction, the increasing pollution of air and noise, the buildings which are distant from human scale, living spaces which cannot encounter the requirements of the public, all cause the public to prefer places far from the urban center and intense construction. The people desire to live in and demand for places where they can be in close relation with nature, where it includes personal and social spaces that are built in human scale and within respect to nature, where the spaces avail for changing desires of different age groups and as an important criterian for livability, where the physical and social infrastruction is sufficient for all. As a requirement of contemporary societies, the people living in urban spaces can be classified according to their positions in terms of education, proffession, and income. Within such a differentiation, the life styles, habits, needs and expectations of the people belonging to different social classes are subject to change and such a difference reflects itself in all social and spatial dimensions in the city. In urban regions where the land rental values are the highest, people who belong to the highest-income group live, as the most important indicator of social stratification is the income level. The departure point of this study are the regions where the highest social class can afford living in and the thoughts and critisizms about their houses. This study, aims to determine the qualities of the areas where the high-income group lives in, the adequacylevelof these houses, and what these people expect from their houses and the near environment. Such a zoning applied according to certain criteria, a research incuding qestinnaires was held at all the urban areas where the high-income grouplives in. Thus, the study also includes analyzing the spatial and environmental qualities and the adequacy level of the living areas as well as the spatial and environmental qualities, expectations, and demands of the areas desired to be lived in. The data obtained as the results of the study were, then, evalvated and a housing area in Güzelbahçe was designed in accordance with these results. Prior to such a designing process, an additional research of questionnaires was held in a site named Sahilevleri, which is a housing area of a different character. The questionnaires also included the views about the current living places as well as the desired places to live in. As for the sixth chapter where the planning area is introduced, the physical data concerning Güzelbahçe and the study area, the existing situation and the related plan decisions are given. The seventh chapter involves design-related information and includes the proposed plan decisions and general principles of design. The whole study ends in chapter eight, where the general assessment of the research and related studies is made. The study consist of eight chapters. In the second chapter following the introductory part, the aim and methodology of the study is discussed. The next chapter deals with the general informations about“ houses ”and about the concept of“ luxuurious housing ”. The forth chapter concentrates on the concepts and the criteria of social stratification, and, with the help of a research established in the city of Izmir, the spatial distribution of the social classes are analyzed both in the past and the present. The fifth chapter, includes the aim and scope of the questionnaires held in three regions in a special site in Izmir, the methodology of the questionnaires the data obtained from the study in regional scale and the evaluation of all the stated data