Bilgisayarlı tomografi yöntemi ile yumuşak dokuların incelenmesi
CT evalution of soft tissues
  1. Tez No: 65531
  2. Yazar: TANJU BEYCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Bilgisayarlı Tomografi (BT) yöntemi ile deniz balıklarından Perca fluviatilis (Levrek) üzerinde görüntülemeler yapılmıştır. Normal ve patolojik formlardan seçilen örnekler BT yöntemi ile analiz edilmiş ve bunun sonunda ortaya çıkan fotoğrafların komputerize imaj analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada; BT'nin sağladığı yüksek rezolüsyon sayesinde organizmayı deforme etmeden yumuşak dokular arasındaki kontrastın ve buna bağlı olarak kemik yapıların görüntülenebileceği saptanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlardan organizmayı oluşturan herhangibir dokuda varolabilecek patolojilerin BT tekniği ile belirlenebileceği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study, imaging operation are performed on Perca fluviatilis a stecies of sea fishes by using Computed Tomography. Samples chosen from normal and pathological forms have been analysed vist CT and computurised image analyses have been made on the resulting photographs. With the hige resolution that the CT metod provides, the contrast within the soft tissues and accordingly the bone structures can be imaged, without deforming the organism. By the result, it is observed that any patologies possible in anytissue that forms the organism can be determined by the help of CT metod.