Travel time in quantum theory and ionization times of noble gases
Quantum teorisinde uçuş zaman ve soygazların iyonizasyon zamanı
  1. Tez No: 655342
  2. Yazar: SERKAN PAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DEVRİM GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Quantum mekaniğinde zaman, teorinin kurulduğu ilk andan günümüze kadar henüz çözülememiş bir kavram olarak karşımızda durmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, zaman kavramı incelenmiş ve daha önce ortaya atılmış bazı zaman formüllerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise quantum mekaniğinde zaman David Bohm'un“the guiding equation”'ı kullanarak formüle edilmiştir. Son bölümde ise daha önce zaman ölçümleri yapılmış bazı atomik potansiyeller (He, Ar ve Kr soygazları) üzerine uygulanmıştır. Hesapladığımız soygazların iyonizasyon zamanlarının deneylerle gayet uyumlu sonuçlar verdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Time in Quantum mechanics, stands as an unresolved problem from the first time the theory was established to the present day. The present thesis consists of three main studies, in the first part, some time formulas that have been proposed in the past are included. In the second part, time is formulated by using David Bohm's“the guiding equation”. In the third part, time formula has been applied to atomic potentials (He, Ar and Kr noble gases) for which time measurements done. It has been shown that the ionization time of the noble gases we have calculated gives results very compatible with the experiments.