Geographical information system applications as a tool for environmental management of Çeşme coastal region
Çeşme yarımadası çevre yönetiminde coğrafi bilgi sistemlerinin uygulanması
  1. Tez No: 65535
  2. Yazar: ŞENİZ UÇKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET 20. yüzyılda yoğunlaşan endüstrileşme, nüfus artışı ve artan insan faaliyatleri beraberinde çeşitli çevre sorunlarını getirmektedir. Günümüzde, özel uzmanlık, kapsamlı organizasyon ve planlama gerektiren çevre problemlerinin çözümünde bilgisayar destekli çalışmalardan büyük ölçüde yararlanılmaktadır. En önemli sorun ise yeterli bilgi birikimi ve uzmanlık alanlarının biraraya getirilememesinden kaynaklanmaktadır. Coğrafî bilgi sistemleri (CBS) çeşitli bilgi katmanlarının biraraya getirilmesinde, derlenmesi ve yorumlanmasında kullanılan harita esaslı bir bilgi sistemidir.Her bir veri tabanı ayrı ayrı oluşturulduktan sonra, belli koşullan sağlayacak şekilde biraraya getirilir. Bu çalışma kapsamında coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Çeşme Yarımadası'nda veri tabam örnekleri oluşturulmuştur. Arazi kullanımı, yükseklik, su kaynaklan, konaklama tesisleri gibi bilgi katmaman çevresel değerlendirme açısından esas kabul edilmiştir. Bu katmanlar uzay fotoğraflan ve uçaklardan elde edilen görüntülerle aynı referans sistemine oturtularak ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The complex increase of industrilization, over population and development of human activities at the 20th century give rise to many environmental problems. At the time being computer-based studies are widely used in the solution of environmental problems, which require specialization, comprehensive organization, and planning. The main problem is that the qualified knowledge and specialization can not easily be merged. Geographic information system (GIS) is a map based information system used to collect, combine, and interpret different kinds of data layers. After the processing of data layers separately, they are combined in order to make up reliable results and decisions. Within this study, data layer samples have been performed on Çeşme Peninsula by using GIS. Information layers such as land use, elevation, water resources and resort facilities are accepted as principals from the environmental evaluation point of view. These layers have been connected to satellite images and images gained by aeroplanes by putting them on to the same reference system.