Changing consuption trends and design of new shopping centers
Değişen tüketim alışkanlıkları ve yeni alışveriş merkezlerinin tasarımı
- Tez No: 65536
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
VI ÖZET Büyük alışveriş merkezlerinin günden güne önem kazanması ekonomik ve sosyo kültürel sebeplere dayanmaktadır. Tüketim ve eğlence arasındaki yakın ilişkiye dikkat edilerek, alışveriş mekanları sosyal hayatın can alıcı noktalarında yer almaya başlamış ve bu tutum ekonomiye büyük katkı sağlamıştır. Eğlence ve tüketimin birarada oluşu, ticaretin ana ilkesinde de yer alır. Ticaret aslında çok basit olarak karşılıklı bir değişim, karşılıklı bir sosyal ilişkidir. Sosyal bir alan olma ve toplulukları barındırma ticaret mekanının temel özelliğidir. Böylece Agora ve Forum'lardan bugüne ticari aktivite, sosyal ve kültürel aktivitelerle bir arada yaşamıştır. Bu durum batı toplumlarında da Doğu toplumlarında da aynıdır. Günümüzde alışveriş merkezlerinin sosyal niteliği ve toplum hayatındaki önemi her dönemdekinden çok daha yoğun bir duruma gelmiş ve sosyal bir mekan olarak alışveriş merkezleri toplumun alışkanlıklarını, yaşam tarzını etkilemeye başlamıştır. Alışveriş merkezlerinin yeni rolü mimari biçimlerine, strüktür şemalarına yeni boyutlar kazandırmıştır. Buna ek olarak alışveriş merkezlerinin kentsel fonksiyonları ve sosyo-kültürel birer merkez olarak sembolik anlamları da üzerinde daha önce çalışılmamış önemli noktalardır. Bu çalışmada özellikle son dönemde yapılan alışveriş merkezleri analiz edilerek, onların sosyo-kültürel birer merkez olarak gelişmeleri incelenecektir. Bu çalışma yapılırken bu gelişmenin mimariye nasıl yansıtıldığı sorusu göz önüne alınacak ve değerlendirilecektir. Ayrıca alışveriş merkezlerinin yeni fonksiyonları ile çevreleriyle ilişkileri de ele alınacak ve değişen tüketici davranışları ile birlikte yeni öneriler geliştirilecektir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde alışveriş merkezleri ile ilgili çok genel bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, 1960 sonrası tüketimVII alışkanlıklarındaki değişmeler sosyal yapıdaki ve dolayısıyla müşteri davranışlarındaki değişmeler olmak üzere iki bölüm halinde incelenmektedir. Üçüncü bölümde örnekler analiz edilmekte ve dördüncü bölümde de bir alışveriş merkezinin tasarımıyla ilgili genel kriterler incelenmektedir. Beşinci bölümde analizler ve genel kriterler ışığında bir alışveriş merkezinin başarılı olabilmesi için gereken kriterler belirlenmektedir. Altıncı bölümde tüm bu çalışmalar özellikle alışveriş merkezlerinin toplumsal kimliği göz önüne alınarak bir sonuca bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The increasing importance of shopping malls in this century is due to a series of socio-cultural and economic reasons. Realizing the close ties in our society between leisure and consumption, the consumer marketplace is established as the basic nodal point of the social life and this has contributed to the macro-economy. The identification of leisure with consumption has its origin in the meaning of the term commerce, which has a meaning:“making reference to the simple interchange of goods as well as to social relations.”(Cerver, 1993, p.9). That definition of commerce has given rise to a series of architectural phenomena beginning from the classical Greek Agora and the Roman Forum to the market places and shopping malls of our time. The main activity does not change its specialty in Western society and oriental bazaars. As public spaces, shopping malls have now become integrated into the pattern of the society not only as commercial centers, but also gathering places for leisure activities and social interaction. And as stated in one of the articles about the Mall of America:“They became the Vatican of Consumption.”(Crosbie M. J., 1994). The new role of the shopping-malls brought new dimensions to their architectural forms and naturally to their structural necessities, in addition to that, the urban function of shopping malls as spatial organization and their symbolic meaning as a socio-cultural generator point in the city are also important questions that have not been touched. In this study an analysis will be made on the contemporary shopping-malls and their role in the society as socio-cultural places will be discussed and the aboveVII alışkanlıklarındaki değişmeler sosyal yapıdaki ve dolayısıyla müşteri davranışlarındaki değişmeler olmak üzere iki bölüm halinde incelenmektedir. Üçüncü bölümde örnekler analiz edilmekte ve dördüncü bölümde de bir alışveriş merkezinin tasarımıyla ilgili genel kriterler incelenmektedir. Beşinci bölümde analizler ve genel kriterler ışığında bir alışveriş merkezinin başarılı olabilmesi için gereken kriterler belirlenmektedir. Altıncı bölümde tüm bu çalışmalar özellikle alışveriş merkezlerinin toplumsal kimliği göz önüne alınarak bir sonuca bağlanmaktadır.