Numerical analysis of laminar mixed convection in a vertical pipe
Dikey boru içindeki karışık akımın sayısal analizi
  1. Tez No: 65537
  2. Yazar: SİNAN AKTAKKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER İLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZET Bu problem bir çok gerçek olayın basit bir uygulamasıdır. Temel olarak kapalı bir sistemin parçası olan dikey bir boru ve sınır koşulu olarak boru cidarında sabit ısı akısından oluşur. Başlangıçta akışkan durgundur. Akış laminer, yüzeyde ısı transferi doğal ve zorlanmış taşınımdan oluşur. Giriş sıcaklığı sabit tutulmaktadır. Amaç çeşitli akışkanlar için akışkan debisini bulmaktır. Bu problem sayısal çözümleme ve sonlu farklar denklemleri kullanılarak bilgisayar yardımı ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This problem is a basic example of exact events. There is a vertical pipe which is a part of closed system. Boundary conditions; uniform heat flux at pipe wall and fluid is stable in initial. Flow is laminar, heat transfer at wall is combined free and forced (mixed) convection. Fluid inlet temperature is fixed. Purpose is to calculate flow rate for different fluids and different conditions. This problem is solved by computer with using numerical solution and finite difference equations.