Aydın kenti yakın çevresinde mevcut ve potansiyel rekreasyonel olanakların değerlendirilmesi
Evaluation of presental and potential recreatinal opportunities in the near environment of Aydin city
- Tez No: 655369
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Rekreasyon, insanların serbest zamanlarında fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini yenilemeleri, enerjilerini yeniden kazanmaları için yaptıkları faaliyetlerdir. Endüstri devriminden sonra kırdan kente göç başlamış ve bu göç kentlerde nüfus artışıyla birlikte insan yaşamına çeşitli zorlukları beraberinde getirmiştir. Teknolojik gelişmeler insan gücüne olan ihtiyacı azaltarak, çalışma saatlerini kısaltmış ve serbest zaman olgusunu gündeme getirmiştir. Böylelikle kişilerin rahatlama, sosyalleşme ve çevreyi tanıma istekleri artmıştır. Bu çalışmanın amacı Aydın kenti yakın çevresindeki doğal ve kültürel mekânların belirlenmesi, alternatif rekreasyonel olanakların geliştirilmesi ve kente yeni rekreasyonel alanların kazandırılmasına yönelik önerilerin sunulmasıdır. Çalışmanın ana materyalini, Aydın kenti yakın çevresinde bulunan rekreasyonel nitelikli doğal ve kültürel alanlar oluşturmaktadır. Tez çalışması yöntemsel olarak 3 ana aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, hazırlanan anket çalışması ile kentlilerin rekreasyonel aktiviteleri ve kentteki mevcut aktivite olanaklarına yönelik algıları ölçülmüştür. İkinci aşamayı, Aydın kenti yakın çevresindeki 10 km yarıçap içerisindeki doğal ve kültürel kaynak değerine sahip alanların belirlenmesi oluşturmaktadır. Üçüncü aşamada ise bulgular, yerinde yapılan gözlemler, literatür kaynakları ve sivil toplum kuruluşları, dernekler, kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda çalışma alanı sınırları içerisindeki potansiyel rekreasyon alanlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recreation is activities that people can refill their energy and refresh themselves physically and psychological in their free times. After industry revolution, migrate is begun from field to city and this migrate brought many complication to people's lifes by increasing population. Technologic improvements are made shorter the working hours and revived phenomenon of free time by decreasing to need for manpower. So that people's desire to recognize the surroundings, socializing and relaxing are increased. Aim of this master's thesis is presenting the suggestions about fixing natural and cultural places, improving alternative recreational opportunities in near areas of Aydın city and gaining new recreational areas to the city. Natural and cultural recreationally places in near areas of Aydın city are composed the main material of master's thesis. The master's thesis is systematically consisted 3 main grades. The first grade, perceptions of citizens to recreational activities and available activity opportunities are measured by prepared survey study. The second grade, fixing of areas which had natural and cultural resource value in near areas of Aydın city with in 10 km radius is consisted. The third grade, potential recreation areas in the border of study area are determined by end of the findings observations in own places, literature resources and meetings that we did with civil society organizations, associations, institutions and organizations therefore suggestions are improved.