Çukurova'da, farklı olgunlaşma grubundaki ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri üzerine sıra üzeri mesafenin etkisi
The effect of the intra row distance on yield and quality characteristics of sunflower (Helianthus annuus L.) varieties, different maturation group in Cukurova
  1. Tez No: 655368
  2. Yazar: ZEYNEP ÜÇDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma; 2019 yılında farklı olgunlaşma grubunda ki Zuhat, P64LC108 ve Tunca ayçiçeği çeşitlerinde 4 farklı sıra üzeri mesafe (15 cm, 20 cm, 25 cm, 30 cm uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, deneme alanında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Ekimde sıra arası mesafe, tüm uygulamalarda 70 cm olarak tutulmuştur. Araştırmada çiçeklenme süresi, fizyolojik olgunlaşma süresi, kendine döllenme oranı, bitki boyu, tabla çapı, tohum iç oranı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tohum verimi, protein oranı, yağ oranı, yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre farklı sıra üzeri mesafelerin tabla çapı, tohum verimi, yağ verimi, hektolitre ağırlığı üzerine önemli etkileri olmuştur. Çeşitler arasında en yüksek tohum verimi 409.5 kg/da ile Tunca çeşidinden alınmıştır. Bunu Zuhat 373.90 kg/da ve P64LC108 360.20 kg/da çeşitleri izlemiştir. Bu araştırmada sıra üzeri uygulamaları arasında 25x70 cm uygulamasının 416.6 kg/da ile en yüksek tohum verimi değerini oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of four different distance between plants in rows ( 15 cm, 20 cm, 25 cm and 30 cm ) on yield and quality of two sunflower cultivars, at Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü in 2019. The experiment laydown was split plot expermental design with 3 replicates. At the planting, time distance between rows was kept by 70 cm. Days to flowering, physiological maturation period, self pollination rate, seed hull ratio, plant height, head diameter, 1000 seed weight, hectoliter weight, seed yield, protein pertencage, oil content, oil yield properties were investigated in the research. According to the results of the study, applications of different distances between plants in rows had significant effects on seed yield per Hectare, seed weight per plant, hectoliter weight. The highest seed yield was obtained from Tunca variety by 4095 kg/ha.Among the distance applications, 70 x 25 cm gave the highest seed yield by 4166 kg/ha.