Patateslerde kök boğazı nekrozu ve siyah siğil hastalığı (Rhizoctonia solani)'nın kimyasal ve biyolojik yollarla mücadele olanaklarının araştırılması
Investigation of chemical and biological control posssibilities of stem canker and black scurf (Rhizoctonia solani) diseases in potatoes
  1. Tez No: 655382
  2. Yazar: AYSEL ZÜBEYDE ERDEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı fungisit (fludioxonil, flutolanil, fluxapyroxad, penflufen+prothiconazole ve tolclophos-methyl+thiram), bitki aktivatörü (Messenger, Crop-Set, Isr-2000, Aliette) ve biyolojik preparatların (T-22 Planter Box, Trianum-P, Cedriks, Serenade) patateslerde Kök Boğazı Nekrozu ve Siyah Siğil Hastalığı'na neden olan Rhizoctonia solani'nin miseliyal gelişmesi üzerine etkileri belirlenmiş ve mikro parsel denemeleriyle hastalık oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Fungisitlerlerden tolclophos-methyl+thiram ve flutolanil in vitro'da 5 ppm'den itibaren miseliyal gelişmeyi %100 engellerken fluxapyroxad hiçbir konsantrasyonda tam inhibisyon gösterememiştir. Bitki aktivatörlerinde ise en iyi etki 1000 ppm'de %31.5 engelleme ile Aliette'de görülürken Messenger ve Crop-set tamamen etkisiz bulunmuştur. İkili kültür, uçucu antibiotik ve sıvı ortamda antibotik üretimi teknikleriyle uygulanan Trichoderma harzianum preparatları, miseliyal gelişmeyi %3.8 ile %66.9 arasında değişen oranlarda sınırlandırmıştır. İkili kültürde uygulanan bakteriyel preparatlarda ise Pseudomonas fluorescens %82.9 engelleme oranıyla Bacillus subtilis'e göre daha başarılı bulunmuştur. Kimyasallar ve biyolojik preparatların Rhizoctonia solani'nin hastalık oluşturması üzerine etkileri incelendiğinde ise fungisitlerden tolclophos-methyl+thiram, bitki aktivatörlerinden fosetyl-al ve biyolojik preparatlardan Pseudomonas fluorescens en başarılı uygulamalar olarak belirlenmiş ve bu uygulamalar sırasıyla %51.6, %59.7 ve %48.6 oranında hastalık oluşumunu engellemişlerdir. Sonuç olarak, tolclophos-methyl+thiram, Aliette ve Pseudomonas fluorescens gibi hastalığı önlemede dikkate değer oranda başarılı bulunan fungisit, bitki aktivatörü ve biyolojik preparatlar ile uygun mücadele programlarının oluşturulmasının bu patojenle mücadelede yararlı olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of some fungicide (fludioxonil, flutolanil, fluxapyroxad, penflufen+prothiconazole and tolclophos-methyl thiram), plant activator (Messenger, Crop-Set, Isr-2000, Aliette) and biological preparations (T-22 Planter Box, Trianum-P, Cedriks, Serenade) on Rhizoctonia solani, which causes stem canker and black scurf in potatoes on mycelial growth have been determined and their effects on disease formation have been investigated by micro parcel trials. From fungicides tolclophos-methyl+thiram and flutolanil prevented mycelial growth by 100% from 5 ppm in vitro, while fluxapyroxad could not show complete inhibition at any concentration. In plant activators, the best effect was seen in Aliette with 31.5% inhibition at 1000 ppm, while Messenger and Crop-set were completely ineffective. Trichoderma harzianum preparations applied with dual culture, volatile antibiotic and antibotic production techniques in liquid medium, limited mycelial growth by 3.8% to 66.9%. Pseudomonas fluorescens was found to be more successful than Bacillus subtilis with an inhibition rate of 82.9% in bacterial preparations applied in dual culture. When the effects of chemicals and biological preparations on Rhizoctonia solani to cause disease are examined, tolclophos-methyl+thiram from fungicides, fosetyl-al from plant activators and Pseudomonas fluorescens from biological preparations were determined as the most successful applications and these applications prevented the occurrence of the disease at 51.6%, 59.7% and 48.6%, respectively. As a result, it has been concluded that establishing appropriate control programs with fungicides, plant activators and biological preparations such as tolclophos-methyl+thiram, Aliette and Pseudomonas fluorescens, which are found to be remarkably successful in preventing the disease, will be useful in combating this pathogen.