Kinetics of peroxidase inactivation during thermal processing of whole potatoes
- Tez No: 6802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
BÜTÜN PATATESLERDE ISIL ÎŞLEM SIRASINDA PEROKSÎDAZ ENZİMİNİN BOZUNMA KÎNETÎ?Î Sarı kaya, Ayda Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği BölUmU, Yüksek Lisans Tezi Tea Yöneticisi: Doç. Dr. Mustafa ÖZÎLGEN 57 sayfa, Temmuz, 1989 'ÖZET Bu çalışmada, İsıl dayanıklılığı farklı iki böllimden oluşan peroksidaz enziminin haşlama işlemi sırasında, bütün patateslerdeki bozunma kinetiği mode llenmi stir. Haşlama işlemi sırasındaki isi transferi sabit sıcaklıktaki bir ortamda kondaksiyon olarak modellenmistir. Patateslerin şekil olarak küresel ve işlem boyunca tek ısıl difüzyon değerine sahip oldukları düşünülmüştür. Peroksidas bozunması birinci derece bir reaksiyon olarak alınmış, ısıya dayanıklı ve dayanıksız bölümler için kinetik parametreler, k ve E değerleri a değişken durum deneme ve yani İma metodu ile hesaplanmıştır. Model bütün patateslerde kalan peroksidaz akti vitesinin yarıçap boyunca hesaplanmasına olanak tanimiştir. Teorik sonuçlar deneysel sonuçlar ile karsilaştirildığında iyi bir uyum görülmüştür. Anahtar Sözcükler :Termo - kinetik model, bütün patates, haşlama, peroksidaz Bilim Dal! Sayısal Kodu : 614.02.03 -iv-
Özet (Çeviri)
KINETICS OF PEROXIDASE IMCTIVATION DURING THERMAL PROCESSING OF WHOLE POTATOES Sarikaya, Ayda Faculty of Engineering Department of Food Engineering, M.S. Thesis Middle East Technical University Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa ÖZÎLGEN 57 pages, July 1989 ABSTRACT A kinetic model was developed for thermal inactivation of peroxidase in whole potatoes during blanching. Two different levels of stability were considered in the model to describe the isoenzymes. Spherical potatoes were used in the study. Peroxidase inactivation was a first order reaction, the kinetic parameters, i.e. the reaction rate constant and the activation energy for heat stable and heat labile portions were calculated by using an unsteady- state trial and error procedure. The model allowed the calculation of the peroxidase activity retention along the radial distance of whole potatoes. Theoretical results were compared against experimental data showing a good agreement. Key Words-* thermo-kinetic model, whole potato, blanching, peroxidase ~±i±-