Experimental investigation of the pressure drop performance and the cavitation of a plunger valve
İğneli vanalarda basınç düşümü performansının ve kavitasyonun deneysel incelenmesi
- Tez No: 655388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜBİTAK projesi kapsamında gerçekleştirilen bu tezin amacı, farklı açıklık oranlarında çeşitli kavitasyon kafesleri ile iğneli vananın basınç düşüş performansını ve kavitasyonunu karakterize etmektir. Bu çalışma DOĞUŞ VANA firması ile yapılmıştır. Basınç düşüş performansı ve kavitasyon çalışmaları deneysel olarak incelenmiştir. Dört farklı kafes türünün basınç düşüş performansı incelemek için kayıp katsayıları ve akış katsayıları kullanılmıştır. Bu deneysel çalışmanın sonuçlarına göre, kayıp katsayısının Re
Özet (Çeviri)
This thesis, realized within the scope of a TUBITAK project of DOĞUġ VANA A.ġ, is aimed to characterize the pressure drop and cavitation performance of plunger valve with various cavitation lattices in different opening ratios. Pressure drop performance and cavitation studies have been examined experimentally. Loss coefficients and flow coefficients were used to examine the pressure drop performance of four different types of cavitation lattices. According to the results of this experimental study, it was observed that the loss coefficient is almost independent of Reynolds number except for Re < 4x105. Cavitation creates vibration and noise in high-frequency ranges. Therefore, cavitation detection was examined in the high-frequency range of 5 kHz to 18 kHz and was performed using an accelerometer. Fourier Transform (FT) and Power Spectrum Density (PSD) were used to measure the energy levels of vibrations. Cavitation limits (incipient and critical cavitation) were detected by comparing PSD levels and cavitation indexes at different aperture ratios for all lattices. As a result, the safe cavitation range for the valve was determined by comparing the cavitation indexes according to the valve opening ratio. A new cavitation index estimation study was performed for the new diameter and upstream pressure values with the effect of size scaling and pressure scaling.