Metabolik sendromu ve hipogonadizmi olan erkek hastalarda 5 alfa redüktaz-1 ve aromataz enzim düzeyleri, gen ekspresyonları ile kisspeptin ve nesfatin-1 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of 5 alpha reductase-1 and aromatase enzyme levels, gene expressions and kisspeptin and nesfatin-1 levels in male patients with metabolic syndrome and hypogonadism
  1. Tez No: 655421
  2. Yazar: HALİL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN FİDAN YAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Metabolik sendrom ilişkili hipogonadizm erkeklerde önemli bir sorundur ve karmaşık patogenetik yolaklar ile oluştuğu düşünülmektedir. Bu patogenetik yolaklarda etkili olabilecek faktörleri incelemek üzere metabolik sendrom ilişkili hipogonadizmi olan 26 erkek, metabolik sendromu olup testosteron düzeyleri normal olan 26 erkek ve sağlıklı 26 erkek bu çalışmaya dahil edilmiştir. Serum nesfatin-1, kisspeptin, 5 alfa redüktaz-1 ve aromataz düzeyleri ile serum 5 alfa redüktaz-1 ve aromataz gen ekspresyonları incelenmiştir. Sonuçta metabolik sendrom ilişkili hipogonadizmi olan ve sadece metabolik sendromu olan erkeklerin serum nesfatin-1 ve kisspeptin düzeyleri sağlıklı erkeklere göre düşük saptanmıştır (p=0,001). Hipogonadizmi olan ve olmayan metabolik sendromlu iki grup arasında ise serum nesfatin-1 ve kisspeptin düzeyleri için istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. Serum 5 alfa redüktaz-1 ve aromataz düzeyleri de metabolik sendrom ilişkili hipogonadizmi olan erkeklerde sağlıklı erkeklere göre düşük saptanmıştır (sırasıyla p=0,006 ve p=0,0001). Serum 5 alfa redüktaz-1 düzeyleri metabolik sendrom grubunda kontrol grubu ya da hipogonadizm grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Hipogonadizmi olan ve olmayan metabolik sendromlu iki grup arasında aromataz düzeyleri arasındaki fark ise istatistiksel olarak anlamlı değildir. 5 alfa redüktaz-1 ve aromataz gen ekspresyonları için ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (sırasıyla p=0,8 ve p=0,5). Tüm gruplarda kisspeptin, nesfatin-1, serum 5AR-1 ve serum aromataz düzeyleri düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişki saptanmıştır (p=0,0001). Bu bulgular göz önüne alındığında nesfatin-1 için metabolik sendrom patogenezinde önemli bir aracı olduğu ve bunun üzerinden metabolik sendrom ilişkili erkek hipogonadizmi gelişiminde dolaylı olarak etkili olduğu düşünülebilir. Kisspeptinin hipotalamus düzeyinde HPG aksının bir düzenleyicisi olduğu çalışmalarla gösterilmiş olsa da metabolik sendrom gelişimi için de önemli bir belirteç olduğu, söz konusu metabolik sendrom ilişkili erkek hipogonadizmi olduğunda patogenezde tek başına etkili olmadığı ancak metabolik sendrom üzerinden bu patogenezde rolü olabileceği düşünülebilir. Serum 5AR-1 düzeylerinin metabolik sendrom ilişkili erkek hipogonadizmi gelişiminde önemli noktalardan biri olduğu söylenebilir. Aromataz ise hipogonadizmin asıl sebebinden çok süreçte etkilenen bir parametre olduğunu söylemek ve bu konuda bildiklerimizi yeniden gözden geçirmek daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome-associated hypogonadism is an important problem in men and is thought to occur by complex pathogenetic pathways. 26 men with metabolic syndrome-related hypogonadism, 26 men with metabolic syndrome with normal testosterone levels, and 26 healthy men were included in this study to examine the factors that may affect these pathogenetic pathways. Plasma nesfatin-1, kisspeptin, 5 alpha reductase-1 and aromatase levels and plasma 5 alpha reductase-1 and aromatase gene expressions were examined. As a result, plasma nesfatin-1 and kisspeptin levels of men with metabolic syndrome-related hypogonadism and only metabolic syndrome were found to be lower than healthy men (p=0.001). There was no statistically significant difference for plasma nesfatin-1 and kisspeptin levels between the two groups with metabolic syndrome, with and without hypogonadism. Plasma 5 alpha reductase-1 and aromatase levels were also lower in men with metabolic syndrome-associated hypogonadism than healthy men (p=0.006 and p=0.0001, respectively). Plasma 5 alpha reductase-1 levels were not statistically significant in the metabolic syndrome group compared to the control group or the hypogonadism group. The difference between the aromatase levels between the two groups with metabolic syndrome with and without hypogonadism was not statistically significant. There was no statistically significant difference between the groups for 5 alpha reductase-1 and aromatase gene expressions (p=0.8 and p=0.5, respectively). A positive correlation was found between kisspeptin, nesfatin-1, plasma 5AR-1 and plasma aromatase levels in all groups (p=0.0001). Considering these findings, it can be thought that nesfatin-1 is an important mediator in the pathogenesis of metabolic syndrome and indirectly affects the development of metabolic syndrome-related male hypogonadism. Although it has been shown in studies that kisspeptin is a regulator of the HPG axis at the hypothalamus level, it can be considered to be an important marker for the development of metabolic syndrome, and when the metabolic syndrome is associated with male hypogonadism, it is not effective in the pathogenesis alone, but may have a role in this pathogenesis through metabolic syndrome. It can be said that plasma 5AR-1 levels are one of the important points in the development of metabolic syndrome-associated male hypogonadism. Aromatase, on the other hand, would be more appropriate to say that hypogonadism is a parameter affected by the process rather than its main cause, and to review what we know about it.