Sezgisel bulanık TOPSIS yöntemiyle portföy seçimi: BİST'de bir uygulama
Portfolio selection with intuinistionic fuzzy TOPSIS method: An application at Borsa Istanbul
  1. Tez No: 655457
  2. Yazar: SELÇUK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmayla, Borsa İstanbul'da işlem gören firmalar içerisinden en iyi performans gösteren firmalar belirlenerek, bu firmalara ait hisse senetlerinden oluşturulan farklı portföylerin performanslarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, portföyleri oluşturan hisse senetlerinin seçiminde, Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, 5 yıl boyunca 15 farklı portföy oluşturulmuş ve bu portföylerin performansları birbirleriyle ve BİST 100 endeksiyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemiyle yapılan hisse senedi seçiminin hem yükselen piyasalarda hem de düşen piyasalarda, BİST 100 endeksinden çok daha iyi bir performans gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Sezgisel Bulanık TOPSIS yönteminin portföye dahil edilecek hisse senetlerini belirlemek için kullanışlı bir yöntem olduğu ve yatırımcıların portföy oluştururken bu yöntemi kullanmalarının yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine the best performing companies in BIST and analyze the performances of different portfolios which consists of stocks from these companies. For this purpose, intuinistionic fuzzy TOPSIS method used at selection of portfolios. In this study, 15 different portfolios had been created along 5 years and performances of these portfolios had been compared to each other and with BIST 100 index. It is determined that stock selection which is made with intuinistionic fuzzy TOPSIS method has performed much better than BIST 100 index in both rising and decreasing markets. As a result of the study it is concluded that intuinistionic fuzzy TOPSIS method is a useful method in order to determine which stocks should be added to the portfolio and it is beneficial for the investors to use this method when creating portfolios.