Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları ile firma değeri ve firma performansı ilişkisi: BİST imalat sektöründe bir uygulama
Relationship between cash flow supplied from investment activities firm value and firm performance: An application on BIST manufacturing sector
- Tez No: 655458
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Ekonomik sistemde önemli bir yeri olan imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalara ait yatırımlar, ekonomik büyümenin ve uzun vadede kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önem arz etmektedir. Bu sebeple, firma yatırım faaliyetlerinin düzeyinin incelenmesi ve yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışlarının firma değeri ve performansı ilişkisinin analiz edilmesi, firmaların yatırım kararlarını ve nakit akışlarını yönlendirmesinde önemlidir. Bu çalışmada yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışlarının firma değeri ve firma performansı üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu amaçla; 2008-2018 yıllarını kapsayan dönemlerde Borsa İstanbul (BIST) imalat sektöründe işlem gören 122 firmanın Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarına göre düzenlenen finansal tablolarından elde edilen veriler kullanılmıştır. İmalat sektörü genel ve alt sektörler şeklinde ayrı ayrı ele alınmış ve oluşturulan modeller panel veri analizi kullanılarak test edilmiştir. Çalışma sonucunda, yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışlarının firma değeri ve firma performansı üzerindeki etkisi, oluşturulan modellerin bazılarında anlamlı ve bazılarında ise anlamsız olarak tespit edilmiştir. Ancak analiz sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bir etkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç da yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışlarının, firma değeri ve firma performansını etkileyen net bir gösterge olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms which operate in manufacturing sector have an important place in economic system. Investments of these firms are crucial for long term development and economic growth. For this reason investigating level of firms investment activities and analyzing cash flows which caused by investment activities effect on firm value and performance are important for the firm's investment decisions and distributions of cash flows. This study investigates whether cash flows arising from investment activities have an effect on firm value and firm performance. For this purpose; financial data of 122 manufacturing companies in Istanbul Stock Exchange (BIST) are investigated covering the period 2008 to 2018. Data used derived from the financial statements of these companies according to the Turkey Accounting and Financial Reporting Standards. The manufacturing sector was handled as general and sub-sectors separately and the created models were tested using panel data analysis. As a result of the study, the effect of cash flows arising from investment activities on firm value and firm performance has been determined as meaningful in some models and meaningless in other models. However, when the analysis results were evaluated in general, it was concluded that there was no significant effect. This result reveals that cash flows arising from investment activities are not a clear indicator affecting firm value and firm performance.