Design oriented anayses of the switchingaid circuits
Anahtarlamaya yardımcı devrelerin tasarıma yönelik çözümlenmesi
- Tez No: 65548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET İndüksiyon ısıtma teknikleri günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu tez çalışmasında anahtarlama elemanı olarak MOSFET kullanan bir indüksiyon ısıtma sistemi gerçeklenmiştir. Güç elektroniği elemanlarından biri olan MOSFET transistörlerin, aşırı gerilim ve akıma karşı korunması ve bu koruma devrelerinin sisteme uygun bir biçimde dizayn edilmesi planlanmıştır. Sistem PLL tabanlı bir devre tarafından kontrol edilmektedir. Bu metodla, yük olarak kullanılan resonans devresine ait frekansın değişmesi durumunda, inverter çalışma frekansı da otomatik olarak değiştirilmektedir. MOSFET gibi hızlı anahtarlama yapabilen transitörlerin sigorta ve benzeri elemanlarla korunabilmesi mümkün değildir. Bu amaçla, bu transistorler üzerinde oluşabilen aşın gerilimlerin bazı yardımcı devreler kullanılarak azaltılması sağlanmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, sistemin beklenen performansı ile oldukça iyi bir uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The techniques of induction heating have a wide usage area nowadays. In this thesis, an induction heating system which use MOSFET as switching device is realized. It is planned to design appropriate circuit for using system that protects MOSFET which is the one of the power electronics device from overvoltage and overcurrent. This system is controlled by an PLL based circuit. By means of this method, in the case of changing the resonance frequency of circuit used as a load, the working frequency of inverter is changed automatically. It is not possible to protect the transistor that makes switching rapidly such that MOSFET by fuse. For this purpose, it is required to suppress the overvoltages that may be occurred on this transistors by means of some switching aid circuit. The obtained experimentally results are very close to the expected performance of the system.