Thermal conductivity of foods
Gıdalarda ısı iletimi
- Tez No: 65549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
in ÖZET Onbir çeşit peynir, dört çeşit yoğurt ve bir çeşit tereyağı numunesi için ısı iletim katsayıları 15° ve 30°C sıcaklıklarda ölçülmüştür. Aynı zamanda, üç çeşit süt tozunun ısı iletim katsayıları yoğunluğa bağlı olarak ölçülmüştür. Isı iletim katsayısı ölçümlerinde modifiye edilmiş sıcak tel metodu kullanılmıştır. Nem, yağ ve protein içerMerinin ısı iletim katsayıları üzerine etkileri incelenmiş, ölçülen ısı iletim katsayısı değerlerinin nem içeriğine doğrusal olarak, yağ ve protein içeriklerine ters orantılı olarak bağlantılı olduğu tesbit edilmiştir. Bu sonuçlar diğer araştırmacıların bulguları ile de doğrulanmaktadır. Dört çeşit peynir için sıcaklığın ısı iletim katsayısı üzerine etkileri, 4°C ve 44°C sıcaklık aralığında incelenmiş ve ısı iletim katsayısının sıcaklık ile arttığı tesbit edilmiştir. Süt tozlan için de, ısı iletim katsayısının sıcaklık ile doğrusal olarak arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Thermal conductivity of eleven kinds of cheese, four kinds of yoghurt and a butter sample has been measured at about 15°C and 30°C. Also, the thermal conductivity of three types of milk powder has been measured as a function of density. A modified hot wire method, is used for thermal conductivity measurements. The effect of the water, fat and protein content on the thermal conductivity has been investigated, the measured thermal conductivity values were found to be linearly dependent on water content, and inversely dependent on fat and protein contents of the various dairy products as also has been confirmed by the literature values. A slight increase in the thermal conductivity with temperature has been noticed for four cheese samples studied over a wider range of temperature, between 4°C and 44°C. Whereas, the thermal conductivity increased linearly with density for milk powders.