An Investigation on the coefficient of consolidation of clays in İzmir
İzmir killerinin konsolidasyon katsayıları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65551
  2. Yazar: UĞUR AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
m ÖZET Konsolidasyon katsayısı (ev) en önemli konsolidasyon parametrelerinden biridir. Suya doygun killerin zamana bağlı oturmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Birçok konsolidasyon katsayısı belirleme yöntemi vardır. Bu tez kapsamında incelenenler logaritmik zaman yöntemi, karekök zaman yöntemi, maksimum eğim yöntemi (Su yöntemi), Sivaram ve Swamee hesap yöntemi, log d-log t yöntemi, rectangular hyperbola yöntemi ve hız yöntemi'dir. Dokuz Eylül Üniversitesi Zemin Mekaniği Laboratuarı konsolidasyon deneyi veri koleksiyonu bu yöntemler ile tekrar değerlendirilmiştir. Yöntemler konsolidasyon deneylerinin 0.5-1.0 ve 1.0-2.0 kg/cm2 yük kademelerine uygulanmıştır. Yöntemlerin uygulama prosedürü detaylı olarak anlatılmış, yöntemlerde kullanıcıya bırakılan tercihler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Metodlardan elde edilen ev değerleri arasındaki ilişkiler regresyon analizleri ile incelenmiştir. Benzer analizler, bazı zemin sınıflan için de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Coefficient of consolidation (Cv) is one of the important parameters of the consolidation process, and it is used for evaluating time rate settlement of saturated clay layers. Many methods have been developped to determine the value of coefficient of consolidation. In this thesis seven of these methods are studied through İzmir clays. The studied methods are logarithm-of-time method, square-of-time method, Su's maximum slope method, Sivaram & Swamee's computational method, log d-log t method, rectangular hyperbola method, and velocity method. The consolidation test data collection in the Soil Mechanics Laboratory of Dokuz Eylül University has been reevaluated by these methods. Methods are applied for the loading intervals 0.5-1.0 and 1.0-2.0 kg/cm2. The procedure of these methods are presented in detail, options are compared for the concerned methods. Correlation analyses have been made to examine the relation among these methods. Correlation analyses have also been evaluated for soil classes.